Otázky opravdu nebyly jednoduché, soutěžící si museli nastudovat spoustu informací o euru, např. ve kterých státech se platí eurem, jeké symboly mají jednotlivé státy na rubové straně mince, kdy bylo euro zavedeno…

Nejlépe se připravili zástupci třídy 7.D Iveta Jirásková a Ondra Čeliš, kteří získali 16 bodů. O tři body předstihli zástupce 9. A P. Mencla a Š. Kecskese. Druhé místo jen o bod uteklo Davidu Javůrkovi a Michalu Jirsovi ze 6. B. I pořadí na dalších místech bylo velmi vyrovnané, bylo vidět, že soutěž nikdo nepodcenil a všichni účastníci se na ni velmi dobře připravili. (hav)

Zprávy z projektů:

NEJVĚTŠÍ OSOBNOSTI STÁTŮ EU PODLE ŽÁKŮ ZŠ 17.LISTOPADU V JIČÍNĚ

V průběhu měsíce února a března žáci 4.-9.tříd hledali největší osobnosti států EU. Každá třída vybrala významné osobnosti jednoho státu a v jakémsi minireferendu zvolili největší osobnost. Nakonec všichni posoudili tipy svých spolužáků z ostatních tříd a vybrali největší osobnost. A kdopak se stal tím šťastlivcem? Významný italský renesanční malíř, sochař, architekt a básník Leonardo da Vinci, ktarý jako jediný bodoval ve všech třídách a získal 179 hlasů.

Na druhé místo hlasy žáků vynesly rakouského hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta. K jeho dobrému umístění určitě přispělo i to, že se s jeho životem a dílem žáci seznámili v předloňském projektu Mozart 2007. Sportovní nadšenci na třetí a čtvrté místo prohlasovali německého pilota F1 Michaela Schumachera a portugalského fotbalistu Cristiana Ronalda. Páté místo obsadila současná královna Spojeného království Alžběta II.

Volbu největší osobnosti EU provázely vášnivé debaty sportovců, techniků, milovníků historie a umění, a tak je renesanční člověk Leonardo da Vinci asi nejlepším průsečíkem těchto sporů.
Již nyní se všichni těší na další volbu, tentokrát nejvýznamnějšího Čecha…

Jednotná měna euro

Žáci druhého stupně ZŠ 17.listopadu Jičín se 11.3. zúčastnili v rámci projektu Žijeme v EU soutěže JEDNOTNÁ MĚNA EURO. Otázky opravdu nebyly jednoduché, soutěžící si museli nastudovat spoustu informací o euru, např. ve kterých státech se platí eurem, jeké symboly mají jednotlivé státy na rubové straně mince, kdy bylo euro zavedeno…

Nejlépe se připravili zástupci třídy 7.D Iveta Jirásková a Ondra Čeliš, kteří získali 16 bodů. O tři body předstihli zástupce 9.A P. Mencla a Š. Kecskese. Druhé místo jen o bod uteklo Davidu Javůrkovi a Michalu Jirsovi ze 6.B. I pořadí na dalších místech bylo velmi vyrovnané, bylo vidět, že soutěž nikdo nepodcenil a všichni účastníci se na ni velmi dobře připravili.

PŘÍKLADY OTÁZEK Z TESTU K VYOBRAZENÝM MINCÍM

1) Zadní strana euromince
a) Vatikánu
b) San Marina
c) Ruska
d) Monaka


2) Zadní strana euromince
a) Francie
b) Itálie
c) Česka
d) Švédska

3) Zadní strana euromince
a) Řecka
b) Portugalska
c) Monaka
d) Finska

4) Zadní strana euromince
a) Nizozemska
b) Francie
c) Belgie
d) Lucemburska

5) Zadní strana euromince
a) Vatikánu
b) Slovenska
c) Bulharska
d) Slovinska

6) Zadní strana euromince
a) Kypru
b) Malty
c) Vatikánu
d) Řecka


7) Zadní strana euromince
a) Spojeného království
b) Finska
c) Francie
d) Monaka


8) Zadní strana euromince
a) Švédska
b) Německa
c) Polska
d) Slovenska

9) Zadní strana euromince
a) Itálie
b) Rakouska
c) Německa
d) Irska


10) Co je zobrazeno na zadní straně
eurobankovek?

11) Na této eurobankovce je
zobrazen sloh
a) antika
b) baroko a rokoko
c) věk skla a oceli


12) Na této eurobankovce je
zobrazen sloh
a) baroko a rokoko
b) renesance
c) moderní architektura 20. století


13) Na této eurobankovce je
zobrazen sloh
d) románský
e) renesance
f) gotika


14) Od kdy jsou v oběhu
euromince (přesné datum)?

15) V kolika zemích EU je euro
oficiálním platidlem?