Ředitelé příspěvkových organizací by mohli po uplynutí funkčního období obhajovat své posty. Radní už diskutují nad směrnicí, která určí, za jakých pravidel k tomu dojde.

Novela školského zákona totiž navrhuje, aby po šesti letech absolvovali výběrové řízení ředitelé škol, obdobný model by proto podle radních mohl platit i pro příspěvkové organizace, tedy Technické služby, Sportovní zařízení města Jičína, Kulturní zařízení města Jičína, Sociální služby a knihovnu. Nově připravovaná metodika by přinesla větší spravedlnost i motivaci pro vedoucí pracovníky.

„Zejména noví ředitelé by pak věděli, že svůj post nemají až do důchodu, ale po určitém čase je ho nutné obhájit. Musí se na to připravit, což by je mělo stimulovat k profesnímu růstu,“ říká starosta Martin Puš. Revoluce v současném vedení příspěvkových institucí podle něho ale nenastane, rada tendry nebude vypisovat plošně, ale především v případě nespokojenosti s chodem subjektu.

„Postupovat musíme citlivě a korektně. Noví kolegové se seznámí s chodem organizací, a než přistoupíme k případnému výběrovému řízení, posoudíme analýzu hospodaření a personální audit. Připravovaná novela školského zákona se nám v tomto ohledu zdá zdařilá a chtěli bychom něco podobného zavést také u příspěvkových organizací,“ říká starosta.

„Chceme mít všeobecné pravidlo, kterým bychom se mohli řídit a být spravedliví ke všem zařízením. Přesné znění ale neznáme, v radě jsou tři politické subjekty a musíme se dohodnout, ještě se k této otázce budeme vracet,“ říká místostarosta Josef Dvořák. Prověřit a odvolat ředitele v případě pochybností může rada i nyní. Iva Prýmková