Kostky jsou prý hra stará jako lidstvo samo. Deník je připravil pro všechny kandidáty usilující v našem okrese o senátorská křesla.

Ve volebním obvodu číslo 37 obhajuje senátorský post Jiří Liška z ODS. Chceme však představit všechny osobnosti, které usilují o vstup do horní komory Parlamentu. Je jich celkem sedm.

Spolu se čtenáři jsme připravili 12 otázek, z nichž si kandidáti vylosují kostkami šestici dotazů. Sedmou otázku si pak mohou položit sami, aby čtenáře upozornili na to, co oni považují za důležité. V dnešním Deníku nabízíme odpovědi Miroslava Vody, kandidáta strany Suverenita – Strana zdravého rozumu.

Narozen: 9. 12. 1944
Nejvyšší vzdělání: vyučen v oboru zámečník
Současné zaměstnání: důchodce
Záliby: hudba, houbaření, kutilství
Rodina: přes 40 let ženatý, 2 děti, 4 vnoučata
Strana: nezávislý kandidát za Suverenitu – Stranu zdravého rozumu
Motto: „Můj úspěch bude i vaším úspěchem.“

1. Jaký je největší problém vašeho volebního okrsku, který byste rád pomohl vyřešit?
Největším problémem je zde zřejmě nezaměstnanost; snížit ji by bylo možné například daňovými úlevami drobnému podnikání, protože daňové zatížení drobných podnikatelů je v současné době neúnosné.

2. Připadají vám nynější pravomoce Senátu dostatečné? Změnil byste je?
Podle mého názoru by Senát měl pracovat bezchybně, aby se nedostávaly do legislativy paskvily stvořené v parlamentu. V opačném případě považuji funkci Senátu za zbytečnou.

5.Co považujete za svůj dosavadní největší profesní výkon?
Dařilo se mi vždy všechno, do čeho jsem se pustil. Také považuji za vcelku pozoruhodné, že se mnou vydrželi moji muzikanti a jejich manželky za dobu existence mé kapely Příchvojanka, což je přes 40 roků.

7. Po kolikáté kandidujete na post senátora?
Kandiduji na post senátora poprvé, a to hlavně proto, že například nesouhlasím s chystanými změnami a opatřeními namířenými proti prostým lidem. Chci, aby se mladí lidé měli v budoucnu lépe a současná situace směřovala k lepšímu.

8. Při řešení problémů jdete tvrdě za svým cílem hlava nehlava, nebo volíte diplomatickou cestu?
 Situace řeším diplomatickou cestou, ale tvrdohlavě. A mohu říct, že většinou jsem kýženého dosáhl.

10. Malé obce si stěžují na nedostatek financí, jak jim pomoci?
 Přerozdělování financí je nespravedlivé, protože do malých obcí v porovnání s velkými městy proudí daleko méně peněz. Megalomanské projekty se týkají téměř výhradně měst, pro menší obec je velkým finančním zatížením již jen vypracování projektové dokumentace, takže potom na realizaci projektu samotného již prakticky nezbývají peníze. Je často nutné ho realizovat na etapy, což výslednou cenu značně navýší. Také změny územních plánů obce finančně vyčerpávají. Velký význam v malých obcích mají i prodejny potravin, na kterých jsou někteří obyvatelé existenčně závislí, pro obec však nebývá lehké prodejnu udržet v provozu. Pomoc obcím spočívá ve spravedlivém přerozdělování financí od státu, jinak jim zřejmě nezbude než opět začít pořádat tzv. Akce Z, které dobře známe z dob socialismu.

Vlastní: Co je možné z pozice senátora v případě zvolení udělat pro své voliče?
Důležité je mít stále kontakt s prostými lidmi a poslouchat jejich názor, vnímat jejich potřeby a nežít odtrženě od svého okolí. Prostřednictvím obecních úřadů je možné pořádat setkání s občany spojené například s besedou a hlavně používat při rozhodování tzv. selský rozum.⋌(red)

Rozhovor s posledním kandidátem do Senátu v tomto volebním okrsku přineseme v úterý. Na vylosované dotazy bude odpovídat Josef Táborský.