Tradiční akci pořádá VCC Jičín v AČR ve spolupráci s městem Jičínem a mnoha organizacemi a společnostmi v našem regionu jako mezinárodní, zařazenou do Poháru historických vozidel AVCC AČR. Úmyslem pořadatelů bylo přivést do Jičína vozidla starších ročníků výroby, a proto byla účast na akci omezena datem výroby vozů do roku 1945.

Více jak šedesát posádek

Záměr se splnil a do soutěže se přihlásila vozidla od roku výroby 1919, zapsáno je více jak 60 posádek. Mezi nimi je početná výprava aerovkářů z okolí Hradce Králové, motocyklistů ze Dvora Králové a rovněž početná výprava tradičních účastníků ze SRN na strojích Tatra, Hansa Loyd, Praga Alfa. Pro účastníky je připraven bohatý program se zaměřením na poznání našeho regionu a jeho památek.

Dnešek je odpočinkovým dnem před vlastním soutěžním kláním. Zítra se od časného rána budou soutěžní vozidla shromažďovat na Valdštejnově náměstí v Jičíně, kde budou do 10.30 hodin vystavena. Poté bude následovat start v intervalech jedné minuty. Po absolvování soutěžní trasy v délce cca 105 km budou vozidla dojíždět do cíle v kempu Rumcajs.

Trasa letošního ročníku je vedena z Jičína do Holína, Prachova, Pařezské Lhoty, Střelče, Mladějova, Rovně, Libošovic, Pleskot, Krčkovic, Doubravice, Vyskeře a Kacanova a dále do Turnova a dalších míst Českého ráje.

Areál kempu Rumcajs bude pro diváky a ostatní nadšence z řad zájemců o historická vozidla po celou dobu konání akce uzavřen. Nedělní program je koncipován jako projížďka jihovýchodním směrem od Jičína do Hrádku u Nechanic, kde bude na zámku probíhat soutěž elegance.

Podrobná zpráva pořadatelů:

Již od čtvrtka se do Kempu Rumcajs v Jičíně začnou sjíždět historická vozidla , aby se zúčastnila jubilejního dvacátéhopátého ročníku Ceny Prachovských skal - Veteránem Českým rájem. Tato již tradiční akce pořádaná VCC Jičín v AČR ve spolupráci s městem Jičínem a mnoha organizacemi a společnostmi v našem regionu je letos opět pořádána jako mezinárodní a akce je zařazena do Poháru historických vozidel AVCC AČR.

Úmyslem pořadatelů bylo přivést do Jičína vozidla starších ročníků výroby a proto byla účast na akci omezena datem výroby vozidel do roku 1945.Tento záměr se splnil a do soutěže se přihlásila vozidla od roku výroby 1919 .

Do dnešního dne je přihlášeno 60 posádek.Početné pole vozidel z výroby ve dvacátých letech minulého století je složeno se značek Praga, Škoda ,Tatra a několika zahraničních automobilů, z motocyklových značek uvidíte například BSA, Ariel, BMW, AJS a z českých značek Praga , Jawa . Mezi přihlášenými jsou již tradiční účastníci jako například paní Šulcová se synem na strojích BSA, pan Přibyl, početná výprava aerovkářů z okolí Hradce Králové , motocyklistů ze Dvora Králové a rovněž početná výprava tradičních účastníků ze SRN na strojích Tatra, Hansa Loyd, Praga Alfa .

Pro účastníky je připraven bohatý program se zaměřením na poznání našeho regionu a jeho památek.Pátek je pojat jako odpočinkový den před vlastním soutěžním kláním a účastníci navštíví bývalého motocyklového závodníka pana Vejvodu a jeho muzeum motocyklů v Soběslavicích. Sobotní den je věnován vlastnímu soutěžnímu klání.Od časného rána se budou soutěžní vozidla shromažďovat na Valdštejnově náměstí v Jičíně ,kde budou do 10:30 vystavena tak, aby si je mohli návštěvníci Jičína prohlédnout.

Start bude po provedené rozpravě a přivítání jezdců probíhat od 10:30 v intervalech jedné minuty.
Po absolvování soutěžní trasy v délce cca 105 km budou vozidla dojíždět do cíle v Kempu Rumcajs. Součástí soutěžní jízdy bude i hodinová přestávka na oběd v Kacanovech.

Trasa letošního ročníku je vedena z Jičína do Holína, Prachova, Pařezské Lhoty, Střelče, Mladějova, Rovně, Libošovic, Pleskot, Krčkovic, Doubravici, Vyskeř a Kacanov. V hotelu Králíček máme přislíben oběd a po splnění lehkého soutěžního úkolu budou soutěžící pokračovat dále přes Mašov, Turnov, Ohrazenice a Jílové do Hodkovic nad Mohelkou, kde na ně bude na náměstí čekat pojízdné občerstvení s dobrou kávičkou.

Odtud se vydají do nádherného kousku krajiny přes Sedlejovice, Radostín a Radimovice na Sychrov a dále na Doubí, Čtveřín, Přepeře, Modřišice, Všeň, Olešnici zpět na Vyskeř a Doubravici. Odtud přes Hrubou Skálu na Troskovice , Újezd pod Troskami , Hrdoňovice a Libunec zpět do Prachovských Skal a Holína, kde pro soutěžící připravili místní dobrovolní hasiči v rámci oslav 120 výročí vzniku této prospěšné organizace poslední soutěžní úkol. Po splnění úkolu a prohlídky vystavených exponátů z dějin hasební techniky se soutěžící přemístí do Kempu Rumcajs , kde bude sobotní program ukončen vyhlášením výsledků , oceněním úspěšných a programem pro účastníky.

Upozorňujeme ,že areál Kempu Rumcajs bude pro diváky a ostatní nadšence z řad zájemců o historická vozidla po celou dobu konání akce uzavřen.Vstup do areálu bude povolen pouze na zvláštní povolení. Rovněž provoz v restauraci MOTELU bude pro veřejnost omezen .

Nedělní program je koncipován jako projížďka jihovýchodním směrem od Jičína do Hrádku u Nechanic, kde bude na zámku probíhat soutěž elegance.Po ukončení této soutěže přibližně ve 14,00 hodin a předání cen oceněným vozidlům a jejich posádkám se soutěžící rozjedou do svých domovů kde budou svá vozidla připravovat na další akci.

Náš organizační tým se snažil pro účastníky zajistit akci tak , aby se u nás všem líbilo.Věřím ,že i ostatní občané našeho města vytvoří pro soutěžící příjemnou atmosféru.. Podrobnější informace o akci získáte na plakátovacích plochách ve městě Jičíně , nebo na tel.č. 606222006

Závěrem mi dovolte touto cestou požádat přihlížející diváky sobotního startu této akce o nerušený průjezd soutěžních vozidel vymezeným koridorem a zachování opatrnosti vůči historickým vozidlům při jejich prohlídce. Dále bych chtěl veřejně poděkovat všem nejmenovaným sponzorům , dobrovolníkům a členům našeho VCC podílejících se na organizaci soutěže bez jejichž pomoci by VCC Jičín tuto akci nebyl schopen uskutečnit. Za pořadatele Roman Davídek