Ředitel Jiterský Deníku upřesňuje: „Na základě anonymní informace jsme odhalili pokus dostat do naší školy drogu. Osobně jsem navštívil všechny žáky, svolali jsme i rodiče, s kterými jsme vymysleli strategii, jak těmto případům zamezit. Myslím, že to byl první a poslední pokus u nás.“

 Škola kontaktovala Policii ČR i odbor sociálně právní ochrany dětí a mládeže Městského úřadu v Jičíně. Třem žákům, kteří se pokusili drogu do školy pronést a také ji zde nabízeli, byla navržena změna vzdělávacího zařízení. Pěti školákům, kteří si marihuanu zakoupili nebo o ni požádali, je navržena dvojka z chování.

 Podle informací ředitele získali chlapci zdarma balíčky od mladíka, který se pohyboval v okolí školy. U nikoho však nebyla droga objevena a i okamžité kontrolní testy u všech žáků měly negativní výsledek. „Skutečně se nám podařilo v jeden den, kdy k pokusu došlo, všechno odhalit a vyřídit,“ dodává ředitel, který úspěšnost vidí především ve vynikající spolupráci s rodiči. Nebojí se totiž se školou konzultovat svá podezření a poznatky.

Ředitel Základní školy Bodláka a Pampelišky Jan Jiterský potvrzuje, že dva školáci již školu opustili, třetí hledá vhodné vzdělávací zařízení. „Myslím si, že pro naše žáky je to ponaučení, a kdyby se něco takového opakovalo, zvládneme to. Drogy jsou opravdu problémem naší společnosti.“

Policie potvrdila adekvátnost trestů, ke kterým škola přistoupila. Konstatovala, že nedošlo ke spáchání trestného činu, protože u nikoho ze školáků nebyla droga nalezena ani prokázána, a případ byl zatím odložen.

Pozitivně postup školy hodnotil za odbor sociálně právní ochrany Lukáš Mejsnar.