Informovali jsme se u odborníka, včelaře, jak se zde tento útvar mohl náhle ocitnout:
Jde s největší pravděpodobností o zalétlý roj některého z blízkých včelařů. Vyletěl nejspíš někdy uprostřed léta, kdy bylo ještě teplo. Kdyby to bylo za chladu, včely by stavěly dílo (plásty) v nějaké dutině stromu. Když je teplo, vystaví ho mimořádně i venku. Je to dost vzácný jev, protože většina rojů se po několika hodinách (dnech) stěhuje na příhodnější místo, mimo civilizaci (do lesa, parku, hledají opuštěné a prázdné úly). Těmto se asi stěhovat nechtělo a místo se jim zalíbilo natolik, že se tam rozhodly vystavět divoké hnízdo.
Šanci na přežití přes zimu ale nemají žádnou, protože jsou nedostatečně chráněny proti zimě, dešti, sněhu, a zásoby v plástech asi nemají žádné. Takže vyhladoví a postupně uhynou. Na jaře tam zbude jenom ta soustava prázdných plástů. Pokud je včelař nesundal hned po vyrojení a evidentně neví, zda jsou jeho, není možné je nyní přenést do vlastního úlu, protože jsou neznámého původu a neléčené. Mohly by do včelařových úlů zavléci nějakou nemoc. Daly by se pouze s dílem odříznout do rojáčku a vysířit (zničit). Ale příroda si asi poradí sama. Ty díry v plástech mají asi původ v samotných včelách, které postupně vyjídají zde uložené zásoby z léta. A protože si jich letos moc udělalat nemohly, dostaly se až na samé dno voskové soustavy buněk.
Zeptali jsme se ještě, proč včelky stále visí v roji na plástu, avšak vypadají jako mrtvé:
Ty včelky ještě nejsou mrtvé, ale jsou zkřehlé (ztuhé zimou). Kdyby byly mrtvé, tak skutečně spadnou na zem. Drží se pohromadě proto, že chrání svoji matku, která je někde uvnitř chumáče a ony ji zahřívají. Až padnou všechny, zahyne i matka a včely se z toho místa definitivně ztratí. Včely začínají křehnout, jakmile je pod +10 °C, a to v těchto dnech v noci už dávno je!
Zůstane tam na památku to jejich divoké dílo. Může tam viset celé roky. Ledaže by je někdo rozbil, nebo by vosk na silném slunci roztál. ⋌ (red)
P.S.: Pokud má někdo z čtenářů – odborníků na tuto problematiku ještě jiný názor, může se nám ozvat, rovněž jeho reakce zveřejníme.
Další názor naleznete ZDE: