Na změnách v dokumentaci se pracuje již od roku 2005. Největší vlna diskuzí byla však spuštěna až teď.

 Podle ČSOP Křižánky, které jsou jedním z hlavních odsuzovatelů, je to proto, že radnice nepodala občanům dostatečné množství informací o plánovaných změnách, tudíž na ně ani nemohli dost dobře reagovat.

 Proti tomuto výroku, jenž se objevil v podobě letáku ve schránkách Jičíňáků, se v tiskové zprávě i na pondělním projednávání ostře ohradil starosta Martin Puš i vedoucí odboru územního plánování a rozvoje města Ondřej Bodlák.

 ,,Informovali jsme občany i nad rámec, který stanovuje zákon,“ říká Ondřej Bodlák. ,,Nehodláme postavit mezi Čeřovkou a Zebínem 80hektarové golfové hřiště, jak vám nalhaly Křižánky. Do budoucna tu počítáme s místem na volnočasové aktivity – to může být kromě golfu také cyklistika nebo jízda na koni,“ uvedl starosta Martin Puš.

 Stejně uklidňoval i zahrádkáře v lokalitě Žabínek. V návrhu ÚP se počítá s možným zastavěním tohoto místa rodinnými domy. ,,Územní plán není na zítřek, ale na dalších dvacet, možná třicet let,“ pokračoval starosta.

,,Navíc neřeší vlastnická práva, když se rozhodnete pozemek neprodat, můžete tam mít zahrádku klidně tisíc let,“ trochu expresivně odpověděl zahrádkářům místostarosta Ladislav Brykner.

 Dalším tématem bylo zastavění vrchu Čeřovka. Plán se drží původního návrhu architekta Čeňka Musila, který tuto podobu vytvořil již ve třicátých letech minulého století.

 Výstavba na Čeřovce byla napadána hlavně kvůli přílivu velkého počtu nových obyvatel, zničení zelených ploch a snížení kvality bydlení. Vedení města na projednávání vysvětlilo, že i přes nově vybudované domy zde bude dostatek zeleně.

,,Navíc stavby nebudou zezdola tolik vidět. Koncept Musila je unikátní. Nechceme budovat žádné přílepky v podobě satelitů, toto je nejlepší volba,“ vystoupil místostarosta Richard Koníř.

 Největší prostor dostala v pondělí stavba bioplynové stanice. Proběhly zde dlouhé diskuze, ze kterých snad nikdo nemohl být příliš moudrý. Ze strany radnice byl názor zcela jasný: ,,Pokud tady budeme, nechceme z Jičína udělat žumpu. Bioplynka tu nebude,“ řekl rázně starosta. Zároveň tím vyvrátil tvrzení letáku ČSOP Křižánky, že by se město chtělo projektu ujmout samo.

 Důležité však byly otázky: Potřebujeme vůbec bioplynku? Kolik procent odpadu nás zbaví? Padala zde čísla 10-15 % na straně odpůrců a kolem 50% na straně obhajovatelů. ,,Bioplynová stanice je moderní způsob nakládání s odpady, který je v Evropě velmi populární,“ zastával se stavby Vojtěch Drahoňovský.

Nejčastější odpověď Ondřeje Bodláka z odboru územního plánování a rozvoje města byla: ,,Věc se projedná na zasedání zastupitelstva.“

Uvidíme, jak se zastupitelstvo k připomínkám a námitkám, které občané podávali, zachová a rozhodne, zda územní plán přijmout či nikoliv. Můžete se přijít podívat i vy. Zasedání je plánováno na 6. října v 15 hodin v Porotním sále zámku.