Skončila možnost přivýdělku při čerpání podpory v nezaměstnanosti

Mohu si i nadále přivydělávat jako brigádník, když jsem veden na úřadu práce jako nezaměstnaný?

Od 1. ledna 2011 vstoupily v platnost některé změny zákona o zaměstnanosti. Jednou z těchto změn je to, že skončila možnost tzv. přivýdělku a současného pobírání podpory v nezaměstnanosti. V praxi to znamená, že uchazeč, který pobírá podporu v nezaměstnanosti, nemůže po tuto dobu současně i pracovat v nekolidujícím zaměstnání.

Pokud však uchazeč nárok na podporu nemá nebo ji již vyčerpal, může v nekolidujícím zaměstnání pracovat, výdělek je omezen maximální částkou 4000 Kč hrubého měsíčně, a důležité je tuto skutečnost neprodleně oznámit úřadu práce, nejpozději pak v den nástupu k výkonu této činnosti.

Upozorňuji ještě na související novinku ze zákoníku práce. Od 1. ledna musí být také dohoda o provedení práce uzavřena v písemné podobě.

Vysvětlení termínu nekolidující zaměstnání: jedná se o obecně používaný výraz pro výkon činnosti na základě pracovně právního vztahu – pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce, který nebrání zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání.