Léta chátrající jezuitskou kolej by chtěl v univerzitu proměnit Antonín Smrčka, který v padesátých letech emigroval do Ameriky a založil už dvě univerzity, jednu na Haiti a druhou v Novém Mexiku. Jeho záměr vedení města sice vítá, ale k dalším krokům potřebuje mnohem více informací a jasnou představu o tom, co by se vlastně ve velkém objektu Na Rynečku mělo dít.

Nedostatek údajů se projevil i v diskuzi na posledním zasedání jičínského zastupitelstva. Z ní vyplynulo, že skutečně není jasné například ani to, kolik studentů by se zde učilo, kde by byli ubytovaní a co by studovali.

„Je pozitivní, že někdo s tímto záměrem přišel a my aktivitu vítáme. Je ale třeba znát celý projekt i podmínky, než se pustíme do jednání ohledně majetku,“ řekl starosta Martin Puš. Profesor Antonín Smrčka totiž požádal jičínskou radnici, aby mu objekt jezuitské koleje darovala.

Na univerzitní vzdělávací centrum je však ještě třeba sehnat finance. „Profesor potřebuje také záruky, aby mohl začít shánět peníze na realizaci,“ vysvětlil zastupitel Jiří Vitvar, který o budově koleje řekl Smrčkovi poté, co podobný záměr zrušili v Kutné Hoře.

Zastupitelé nakonec schválili podporu záměru, ale s nutností dalších jednání. Radnice se nechce zavázat k darování objektu, dokud nebude ve všem jasno.