Včera jsme informovali o zahájení magisterského studia na České zemědělské univerzitě (ČZU). Sedmapadesát nových studentů má šanci se stát magistry na její Provozně ekonomické fakultě.

Studium probíhá v konzultačním středisku v jičínském zámku a je zaměřeno na veřejnou správu a regionální rozvoj.

Děkan instituce Miroslav Svatoš při této příležitosti uvedl: „S potěšením konstatuji, že v průběhu tří let od založení zdejšího konzultačního střediska se naplnilo naše očekávání a Jičín se stal zdárným a úspěšným členem rodiny, která se mezitím rozrostla o Klatovy, Cheb, Most, Litoměřice, Hradec Králové, Šumperk, Tábor a Sezimovo Ústí.“

Akademická obec ČZU má v současnosti více než deset tisíc studentů všech druhů a forem studia a více než tři stovky pedagogů a ostatních zaměstnanců.

“Rád konstatuji, že na základě oficiálních výsledků hodnocení ekonomických fakult Akreditační komisí vlády ČR je ta naše po komplexním a náročném hodnocení zařazena do skupiny nejlepších ekonomických fakult v ČR, což bylo potvrzeno i v rámci reakreditace,“ uvedl Miroslav Svatoš. O rostoucí konkurenceschopnosti svědčí i fakt, že je v současnosti největší a nejžádanější ekonomickou fakultou, která je úspěšná i v mezinárodním srovnání.

Jak uvedl děkan, tak roste zájem o studium ze zahraničí. „V současnosti studuje u nás 357 zahraničních studentů, z toho do 1. ročníku jich nastoupilo 156. Naopak semestrální a delší studium na partnerských zahraničních univerzitách absolvuje ročně více než 300 studentů naší fakulty,“ upřesnil.

Podmínkou bakalář

Uchazeči o magisterské studium musí mít titul bakaláře, a to v jakémkoliv oboru. Ten mohou získat například na Technické univerzitě v Liberci, která má rovněž v Jičíně své pracoviště. Přestože děkan připomenul vlídné a příjemné prostředí pro práci, přestože se na zámku, kde převážná část výuky probíhá, uvolní pro tuto potřebu další prostory po odcházejícím finančním úřadu, nejde o ideální stav. Tím by mělo být přesunutí vysokoškolského vzdělávání do revitalizované jezuitské koleje.

Projekt v řádech stovek milionů je uskutečnitelný jen s pomocí fondů Evropské unie, ale jak uvedl starosta Martin Puš při imatrikulaci, zatím žádný vhodný dotační titul nebyl vypsán. „Od myšlenky jsme neustoupili, ale takový objem peněz, který bude třeba, bez pomoci EU nelze zajistit,“ uvedl.

Možnosti získat magisterský titul v Jičíně využívají nejen místní, ale například jeden ze studentů, původně Jičíňák, pracující v Praze se nám svěřil, že při úvahách o tom, kde studovat, nakonec převážilo to, že život v Jičíně není hektický, město není daleko od Prahy a navíc zde má rodiče, kteří mu poskytnou potřebné zázemí.