Kostky jsou prý hra stará jako lidstvo samo. Deník je připravil pro všechny kandidáty usilující v našem okrese o senátorská křesla.
Ve volebním obvodu číslo 37 obhajuje senátorský post Jiří Liška z ODS. Chceme však představit všechny osobnosti, které usilují o vstup do horní komory Parlamentu. Je jich celkem sedm.
Spolu se čtenáři jsme připravili 12 otázek, z nichž si kandidáti vylosují kostkami šestici dotazů. Sedmou otázku si pak mohou položit sami, aby čtenáře upozornili na to, co oni považují za důležité. V dnešním Deníku nabízíme odpovědi Josefa Táborského, kandidáta ČSSD.
Nejvyšší vzdělání: Vysoká vojenská škola Vyškov, management řízení, dále Vojenská akademie Brno, management řízení zdrojů, pak mezinárodní kurz Brno – Brusel ve stejné oblasti
Současné zaměstnání: první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro ekonomiku a evropské záležitosti
Záliby: myslivost, rybaření, turistika, práce na zahrádce, ale i studium cizích jazyků – angličtina, ruština
Rodina: ženatý, dospělý syn a dcera, 3 vnoučata od 3 do 12 let
Strana: ČSSD
Motto: „Společně to zvládneme.“
1. Jaký je největší problém vašeho volebního okrsku, který byste rád pomohl vyřešit?
Podle mého názoru to je rozvoj malého a středního podnikání ke snížení míry nezaměstnanosti, především právě na Jičínsku souběžně s nerušením pracovních míst ve velkých podnicích. Na Jičínsku je nejvyšší míra nezaměstnanosti v rámci kraje, a přitom v našem volebním obvodu jsou kvalitní lidské zdroje. Velké podniky jsou závislé především na odbytu – tam senátor může ovlivňovat pouze částečně – příklad společnosti Kobit, proč nepodporovat veřejnými zakázkami od obcí, měst, krajů?
Malé a střední podnikání – jde především o jednoduchou legislativu, rozumné daňové zatížení a podporu veřejné správy.
K zaměstnanosti jak stát, tak kraje, obce, města mohou pomoci především v investicích, bohužel současná vláda dělá opak.
4. Jste pro přímé volby prezidenta a starostů?
Ano, jsem pro přímé volby jak prezidenta, tak starostů, pochopitelně po řádných ústavních úpravách. Názory některých politiků, kteří tvrdí, že voliči kandidáty neznají a nemohou si je vybrat, jsou myslím liché.
5. Co považujete za svůj dosavadní největší profesní úspěch?
Za úspěch považuji každou efektivní a smysluplnou investici, kterou se mi podařilo zrealizovat, ať již na úrovni města nebo kraje, a tato investice sloužila veřejnosti. Těch investic, které jsem řešil, bylo více, například Základní škola v Kopidlně, víceúčelová sportovní hala v Kopidlně a řada dalších.
8. Při řešení problémů jdete tvrdě za svým cílem hlava nehlava, nebo volíte diplomatickou cestu?
Ze své dosavadní práce jsem zvyklý na týmovou práci, společné hledání řešení problémů, a zároveň po jejich vyhodnocení jsem schopen přijímat rozhodnutí a nést za ně odpovědnost.
9.Co je potřeba udělat proto, aby se na Jičínsku zvýšil počet pracovních příležitostí? Zatím se pouze propouští.
Jak jsem se již zmínil v první odpovědi, je to především rozvoj malého a středního podnikání, ale i rozvoj průmyslu především v obcích, malých a středních městech, dále jsou to smysluplné efektivní investice.
11. Domníváte se, že senátor by měl mít vysokoškolské vzdělání?
Jsem toho názoru, že vysokoškolské vzdělání není základní podmínkou ke kvalitnímu výkonu senátorské práce, pochopitelně vzdělanost a znalosti v jednotlivých oblastech jsou přínosné. Mnohdy to bývá tak, že lidé bez vysokoškolských titulů jsou schopnější než ti, kteří se těmito tituly honosí.
Vlastní: Jaké je vaše motto?
Společně to zvládneme, a pod tímto heslem rozumím znalost daného obvodu, jeho problémů, komunikace s voliči a hledání společných řešení
Ostatní kandidáty a jejich odpovědi můžete zhlédnout v souvisejících článcích.