V některých městech je běžné, že se za svatební obřady konané mimo pracovní dny hradí poplatek tisíc korun. Platí se i v případě, že mají snoubenci nadstandardní požadavky, jako je například svatební obřad na Zebíně nebo na vyhlídce v Prachovských skalách.

Podle místostarosty Richarda Koníře lidé v současné době nemají důvod přizpůsobovat se úřadům, když vědí, že jim za to žádný poplatek nehrozí. A pokud jsou na sobotu naplánovány dva nebo tři obřady s velkým časovým odstupem, musí být v práci zaměstnanci úřadu i oddávající po celý den.

„Oddávající to dělá úplně zadarmo a určitě není efektivní, aby byl na úřadě celý den. Nový režim by tedy měl zavést pořádek a dát lidem jasně najevo, že pokud chtějí nadstandard, musí si za něj připlatit,“ vysvětlil Koníř. Ve všech městech si občané musí připlatit, pokud požadují obřad v jiných než pracovních hodinách nebo pokud se dožadují nějakých dalších nadstandardních služeb. Zároveň ale mají možnost uzavřít sňatek bezplatně, pokud přijdou řádně v úředních hodinách. Jedna z nejdiskutovanějších otázek je, jaké rozdíly se budou dělat mezi místními občany a mezi přespolními.

„Mysleli jsme, že bychom zvýhodnili místní obyvatele, ale musíme rozvážit, zda je možné někoho oddat zadarmo a jiného nutit, aby zaplatil jenom proto, že je přespolní. Prozatím pouze uvažujeme, jak bychom místním obyvatelům alespoň částečně poplatky kompenzovali,“ uvedl místostarosta.
Podle starosty Martina Puše by Jičín neměl nijak vybočovat a měl by se přizpůsobit ostatním. Veronika Odvárková