Dožívající nebo poškozené stromy skýtají pro obyvatele města velké nebezpečí. Od té doby, co jeden z nich spadl na psa a jiné zasáhly silné bouřky, nechala radnice zjistit, jak jsou na tom další ve městě. Výsledkem je 13 lokalit, ve kterých je nutný zásah. Které ze stromů půjdou k zemi úplně a které bude stačit zajistit, rozhodnou odborníci.

„Technické služby vytipovaly nejproblematičtější místa se stromy, které jsou skutečnou hrozbou,“ vysvětlil místostarosta Jičína Richard Koníř.
Konečné rozhodnutí je ale na odbornících. Ti posoudí, jestli je nutné pokácet všechny, nebo jen část a zbytek prořezat či stabilizovat.

Město je připraveno i na protesty obyvatel, potvrzují to slova místostarosty Ladislava Bryknera: „Je lepší je pokácet, než pak nést zodpovědnost za případné následky,“ uvedl. Podle Richarda Koníře v dnešní době tlak občanů na to, aby se nekácelo, slábne a lidé si uvědomují, že mohou ohrozit jejich životy.

Celou studii nyní posoudí odbor životního prostředí s odborníky a dotčenými orgány. Většinou se jedná o jednotlivé stromy, jsou však lokality (jako lipová alej nebo topoly u skautského srubu na Čeřovce), kde je nutné zasáhnout do větší části výsadby.