Své místo ve sportování mají i různá sdružení. Mezi ně patří i Občanské sdružení dětí s diabetem, které působí při Oblastní nemocnici v Jičíně a sdružuje děti zejména z našeho okresu, byť působnost sdružení je i celokrajská. Každý měsíc s výjimkou ledna, kdy dětí finišují ve škole a vstřebávají zážitky z vánočních svátků, je pořádána akce se sportovním zaměřením (turistika, sportovní střelba, jízda na koni, plavání, šipky a další ).

V sobotu 25. února zahájly děti s diabetem svoji další sezonu bruslením. Tentokráte jim byl hostitelem nově zrekonstruovaný zimní stadion, který akcí s humanitárním zaměřením pro děti s diabetem obohatil již tak bohatou sféru svého dosavadního využití. Akce se konala pod patronací starosty města Jičína Martina Puše, který prostřednictvím pracovníků své kanceláře zajistil místo pro sportování právě v uvedeném stadionu. Nebylo to jistě náhodou: pan starosta byl přítomen i na zakládající schůzce sdružení, která se konala v říjnu 2007 v malé zasedací místnosti Městského úřadu v Jičíně, kde slíbil aktivitám dětí svoji podporu.

Ve smluvený čas v devět hodin ráno přivítal pověřený pracovník zimního stadionu děti z diaklubu i jejich rodiče. Interiér haly s moderními šatnami umístěnými pod hlavní tribunou se dětem zamlouval.


Služba broušení


Ještě než vyrazili na led, využili někteří z účastníků služby brusiče, který dal do pořádku několik nožů na bruslích, aby děti mohly podat dobrý výkon. Bylo se opravu na co dívat. Pár chlapců vzalo hokejky a napodobovali své vzory z mužstva dospělých hráčů. Slečny zkoušely kromě klasického kroužení po oválu různé krasobruslařské kousky. Nevadí, že se to neobešlo bez pádů. Žádný učený přece z nebe nespadl.

Také někteří rodiče obuli po delší pauze brusle. Využili místa, neboť za jinak běžných podmínek není na ledové ploše tolik volného prostoru. Nemohla chybět ani hra na honěnou. Personál stadionu také zapojil ozvučení, aby se všem lépe bruslilo a sportování mělo tu správnou atmosféru!

Čas vymezený pro bruslení rychle vypršel. Děti stihly nejen nechat na ledě dost sil a elánu, ale také doplnit svačinou vydanou energii. A vítaly, že se jim za to nikdo nesmál, že během sportování svačí. Bruslení patří k činnostem, které glykémii snižují dost výrazně.

Účastníci akce se po jejím skončení odebrali do restaurace na zimním stadionu, kde je obsloužil příjemný personál. Bylo potřeba odstranit pitný deficit. Nápoje bez cukru byly k dispozici. Také si bylo třeba sdělit zážitky z Vánoc a pochlubit se nejen vysvědčením, ale i tím, co nalezly děti pod stromečkem. Debaty nemohly skončit jinak než tématem Letní diatábor na Blatech u Jičína, kam se na pension Diana tradičně v červenci chystají.

Maminky uvítaly dobrou kávu, která chutnala nejvíce těm, které obuly společně s dětmi brusle. Tátové ocenili nealkoholické pivo.
Byla to prima akce, která se uskutečnila díky pochopení města Jičína a VZP. Za měsíc čeká děti akce další ,tentokráte v Domě dětí a mládeže Stonožka v Nové Pace, kde je připraveno zábavné odpoledne plné her a soutěží. ⋌(dia)