Občanské sdružení více než 15 let pomáhá žít s duševní nemocí v Pardubickém a Královéhradeckém kraji ročně bezmála 700 obyvatelům. Podporuje pacienty s vážnými duševními nemocemi, jako je schizofrenie, pomáhá jim řešit sociální problémy a učí je praktickým dovednostem potřebným pro život.

V Jičíně funguje středisko od roku 2009 a o klienty se postarají sociální pracovníci, kteří dále spolupracují s psychiatrickým oddělením v Jičíně, psychiatrickou léčebnou v Kosmonosích, ambulantními psychiatry a s mnoha dalšími. Prostory v jičínském středisku nás provedla sociální pracovnice Pavlína Štípková, která nám ukázala i místnost, kde probíhá sezení s klienty. „Nejčastěji navštěvujeme pacienty u nich doma, protože je pro ně vhodnější pohybovat se v prostředí, které znají. Terapie se zde samozřejmě konají, ale nejsou tak časté,” objasnila nám.

Při návštěvách doprovázejí nemocné na úřad práce, nákupy, k lékaři, nebo s nimi chodí na procházky či do kavárny. „Snažíme se jim pomoci a chceme, aby se zapojili do běžného života. Na úřadu práce s nimi vyplňujeme různé formuláře, pomáháme jim s hledáním práce a v mnoha dalších případech.”

Nejčastější duševní chorobou, se kterou se pracovníci setkávají, je schizofrenie. Nyní se starají o 60 pacientů. Kromě terapeutické části naleznete ve středisku i volnočasový klub. „Každý týden se zde sejdou klienti, aby upekli nebo uvařili nějaký pokrm. Dále mají možnost vyrábět keramické předměty, nebo plést proutěné košíky.” V jičínském biografu je k vidění do konce roku výstava obrazů. Autory jsou osoby s duševním onemocněním. Díla můžete vidět vždy hodinu před promítáním.⋌(pav)