Začátkem února uhodily v České republice silné mrazy a rtuť teploměru klesla na některých místech až k minus 40 stupňům Celsia. V posledních dnech začala teplota konečně stoupat, ale obyvatele překvapily přívaly sněhu.

 Pracovníci Správy a údržby silnic jsou v jičínském okrese v plné pohotovosti.

 „Silnice první a druhé třídy jsou po pluhování a chemickém ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností. Komunikace třetí třídy vyhrnujeme a sypeme inertem. Přes noc napadlo zhruba pět až deset centimetrů sněhu,“ informoval nás vedoucí Správy a údržby silnic (SÚS) v Jičíně Jaroslav Čipera. Zaměstnanci vyrazili do terénu mezi druhou a pátou hodinou ranní a poté ještě před sedmou. Současně odklízeli sníh i na některých neudržovaných úsecích, které dohromady tvoří 83 kilometrů.

Řidiči, pozor!

Podle vedoucího SÚS v Jičíně mají řidiči jezdit se zvýšenou opatrností a hlavně respektovat dopravní značení určující neudržované úseky komunikací.
 Pracovníci Technických služeb (TS) v Nové Pace začali pracovat v půl čtvrté ráno. „Napadlo deset centimetrů sněhu. Veškeré silnice jsou sjízdné. Hlavní spojka 1/16 je zcela čistá.

Na komunikacích druhé třídy naleznete pouze zbytky rozbředlé sněhové nadílky,“ uvedl Milan Sedláček, vedoucí Technických služeb.

Zaměstnanci Technických služeb v Jičíně vyjeli do terénu ve tři hodiny ráno. Dnes museli vyhrnovat také závěje a přechody. „V pohotovosti máme všechny pracovní vozy. Kvůli sněhu jsme museli začít solit jak chodníky, tak silnice,“ uvedl Zdeněk Doležal, hlavní dispečer v TS. Všechny autobusy naštěstí vyjely ze svého stanoviště a pouze některé z nich nabraly zpoždění. „Linky na hlavních silnicích jezdí bez problémů a do zastávek přijíždějí včas. Cestující, kteří míří z okolních vesnic do města, musí počítat s několika minutovým zpožděním,“ sdělil Jičínskému deníku Josef Hanzlík ze společnosti BusLine.

Vlakové spoje jezdily bez problémů a pokud měly zpoždění, vyšplhalo se maximálně na pět minut. Řidiči Pekárny Nopek rozvezli pečivo bez problémů. Zaměstnanci pošty se s většími problémy potýkali ve čtvrtek. „Kvůli sněhové kalamitě obdrželi obyvatelé obcí Blata a Cidlina poštu až po poledni. Dnes k velkým komplikacím nedošlo. Pouze vesnice směrem na Mladějov si poštu a noviny přečetly o hodinu déle,,“ řekl vedoucí jičínské pošty Petr Volný.