Problémem je (jako na většině sídlišť) málo prostoru pro automobily. „Je třeba doplnit parkovací místa, kterých je nedostatek. Bohužel to většinou půjde na úkor zeleně. To ale neznamená, že obyvatelé o ni přijdou. V každé etapě rekonstrukce jsou vegetační úpravy,“ řekl Martin Mitlöhner z odboru územního plánování a rozvoje města.

Na sídlišti Husova a Nové Město Jih budou zrekonstruovány chodníky, a to například v ulicích Na Jihu a Přátelství, Pod Lipami nebo U Trati. V rámci úprav vzniknou i bezpečné vyvýšené přechody pro chodce.

Sídliště Husova

Komplex paneláků Husova bude bohatší o 48 parkovacích míst. Kromě toho projdou opravou dvě stanoviště pro kontejnery, která potřebují vyměnit přístřešky. Město zde také chystá vysadit 20 stromů a zlepšit prostor před vchody do domů zmlazením dřevin, obnovou trávníku a doplněním laviček.

V ulici U Trati vznikne zastávka MHD a přechody si navíc vyžádají kabelové vedení a doplnění pouličního osvětlení. Zajímavostí budou takzvané výhybny pro krátkodobé zastavení vozidel. To vše za 6,8 milionu korun.

Sídliště Nové Město Jih

Obyvatelé Jihu určitě ocení bezpečný přechod v ulici Přátelství, která je velmi frekventovaná chodci a automobily. Pro rodiče s dětmi se promění současné prašné hřiště na sportovní víceúčelové s umělým povrchem, oplocením, osvětlením a posezením. Radnice zvažuje i venkovní krby. Ti aktivnější určitě ocení horolezeckou stěnu, která bude součástí hřiště. Na Novém Městě vznikne i plocha pro pétanque.

Hezčí by mělo být i místo před Bunkrem za pomoci parkových úprav. Opravena budou tři stanoviště kontejnerů a po celé ploše osídlení bude vysazeno asi 60 stromů. Náklady vyjdou na 8,1 milionu korun.

Jičínská radnice získala peníze na realizaci od ministerstva pro místní rozvoj z fondu podpory regenerace panelových sídlišť. Na sídliště Husova přispělo 3,7 milionu a na Nové Město čtyři miliony korun. „Tyto úpravy chceme stihnout do konce roku. Samozřejmě ale záleží na počasí i firmě, zda se to podaří,“ dodal Mitlöhner s tím, že tímto revitalizace sídlišť zdaleka nekončí. O další finance na příští etapu bude Jičín opět žádat ministerstvo.