Nový člen jičínské rodiny občanských sdružení Paměť musel svůj název upravit, protože jiná Paměť už je registrována, na Paměť a svědomí. Pod tímto názvem je teď ministerstvem vnitra sdružení zapsáno a vedeno.

Po svém představení letos 21. srpna na Letné v Jičíně a odpoledni věnovanému vzniku Československé republiky 28. října s netradičním pohledem odborníka na české jednotky rakouské armády na italské frontě bude Paměť pokračovat v podobných rozpravách. „V lednu vzpomeneme na Palachův burcující čin a potom připomeneme tragický 15. březen 1939. Vždy tak, aby nešlo jen o přednášku, ale aby došlo i na diskusi a vzpomínky jičínských účastníků,“ uvedl člen sdružení Vladimír Úlehla.

Na vzpomínkových večerech by organizátoři rádi uvítali i místní učitele a studenty středních škol. „Stojíme též o jejich členství v našem sdružení. A také o občany, kterým jsou naše cíle blízké,“ dodal Úlehla.

Členství lze získat přihlášením u členů přípravného výboru nebo ve vstupní hale muzea a sdělit osobní údaje a adresu. Na počátku nového roku bude svolána ustavující valná hromada a zvoleno vedení „Paměti.“

Sdružení už začalo orientačně jednat o pomníku symbolizujícím svobodnou vůli čelit každé totalitě a podporovat demokracii.

„Po jednání Oldřicha Dlouhého s místostarostou Richardem Konířem cítíme morální podporu města,“ uvedl Vladimír Úlehla. Zároveň dodal, že bude problematické soustředit finanční prostředky potřebné na realizaci záměru.

„Myslíme i na shromažďování dokumentů o statečných lidech z Jičínska a jsme rádi, že se bývalým členům K231 podařilo najít zakopané doklady o protikomunistickém odporu na Novopacku,“ dodal profesor Vladimír Úlehla.