Předsedkyně okresního klubu PTP (pracovně technické prapory) Alena Šolcová se při prezentaci těší z faktu, že od loňského roku žádný z 43 členů nezemřel.

Dosud nemají od státu přiznané odškodnění za léta strávená ve vojenských táborech nucených prací, a tak se tato otázka stává hlavním tématem. „Oslovil jsem už dvakrát ministerstvo vnitra i obrany. Žádost zamítnuta, už jsem to vzdal,” říká jednaosmdesátiletý Karel Kosejk, který skončil mezi pétépáky kvůli tomu, že rodiče nechtěli v padesátých letech vstoupit do družstva.

„Byly to krušné doby jak pro mě, tak pro ně. Já jsem byl ale mladej, tak jsem si zvyk,” vypráví Karel Kosejk. Narukoval do Mimoně, kde absolvoval pěší výcvik beze zbraně. „Pak nás naložili do dobytčích vagonů a dva dny a dvě noci vezli do Ostravy. Já se dostal na důl Ludvík,kde jsme bez zaučování za dva dny fárali. Strávil jsem tu šestadvacet měsíců. Nakonec můj bratranec zjistil, že jsem byl na Ostravu poslán omylem.”

Pétépáci tu dostávali mzdu, ale museli si hradit stravu, ošacení. Vždycky vzpomínám na veselejší chvíle. Ale z čeho jsme byl rozmrzelý, to když na Štědrý večer nešla elektrika, netekla voda a my se museli večer ustrojit a mazat pro vodu do studánky v lese,” vzpomíná K. Kosejk, který od státu požaduje odškodnění. „Na dovolenou jsme neměli nárok, a tu nám ani neproplatili. Požadujeme náhradu, dopisujeme si s ministry, ale vždycky přijdou zamítavé odpovědi. Je potřeba, aby se za nás vzalo ústředí,” míní Kosejk.

Jan Němeček, předseda krajského klubu na všechny apeluje. „Jsme povinni bojovat, nesmíme toho nechat. Usnesení policejního prezidia jasně prokazuje, že došlo k porušení zákonnosti, což je podstatné, i když ministr obrany tvrdí, že jsme byli vojáci. To je lež. My jsme nebyli žádní vojáci. My jsme byli v táborech nucených prací s označením třídní nepřítel. Ministerstvo vnitra má odškodnit ty, kteří byli zbaveni svobody, a pokud byli nasazeni na nějakou nucenou práci, kde nedostali zaplacenou dovolenou. Musíme bojovat, je to naší morální povinností , i kdybychom měli jít až do Bruselu.” Nakonec se všichni shodli, že budou za svá práva bojovat společně soudní cestou.