Jeho přítomnost v „knížecích vodách“ potvrzuje i skutečnost, že se ztrácejí káčata. „Sumec tam podle nás stále je, kdyby zemřel, vyplaval by na hladinu,“ řekl Deníku hospodář Českého rybářského svazu v Jičíně Josef Novák.

Známý pohádkový sumec Holdegron by se tak při výlovu mohl objevit. Pokud se na dně rybníku skutečně nachází, rybáři ho převezou i s ostatními rybami na Dvorce. Jak to dopadne, mohou občané vidět 3. října při jeho výlovu.

K němu dojde mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne, vše ale záleží na průběhu celé akce. Čeho by se ale Jičíňáci dočkat měli, je vodník, který podle pohádek také v rybníku žije.

Vypouštění vody už probíhá kvůli kompletní rekonstrukci koupaliště. Až se provedou stavební úpravy, rybáři vysadí ryby nové.

„Vysadíme kapry, candáty, štiky, líny a v omezeném množství i amury,“ vysvětlil hospodář Josef Novák a dodal, že nezapomenou ani na veřejnosti atraktivní sumce.

Zásah do dna znamená změnu prostředí. Než se vytvoří vhodný sediment s ideálními podmínkami pro život ryb, bude to trvat několik let. Kníže nebyl vypuštěný od roku 1969.