„Pro investora se projekt ukázal jako riskantní vzhledem k nákladům, které by musel do oprav vložit. Nepodařilo se mu získat ani peníze z fondu Evropské unie na podporu cestovního ruchu,“ vysvětlil starosta Jičína Martin Puš a podotkl, že studii na proměnu budovy vypracoval architekt David Vávra a město ji může využít.

O dlouhodobý pronájem domu může projevit zájem kdokoliv ve výběrovém řízení. Na rozdíl od minulosti ale není omezeno, k čemu by měl dům sloužit, ani na jak dlouho si ho zájemce může najmout.

„Máme i projektovou dokumentaci na statické zajištění fasády. Opravy budeme ale řešit až s novým investorem podle toho, jaké budou jeho záměry,“ řekl místostarosta Ladislav Brykner s tím, že budova je téměř vyklizená, i rehabilitace už je odtud přemístěna.

Pokud by o pronájem nikdo neprojevil zájem, radnice musí zasáhnout. „Zažádali jsme o dotaci z fondu EU regenerace památkové zóny, uvidíme, jestli uspějeme,“ sdělil tajemník úřadu Peter Bareš. V případě neúspěchu by nejnutnější statické úpravy fasády vyšly na zhruba pět milionů korun.