Navíc se několik lidí kvůli zamčenému hlavnímu vchodu vzdalo přítomnosti a z těch několika, kteří zasedli ve velké zasedačce MěÚ, byla téměř polovina zaměstnanci škol a úředníci. Takže se opakovala slabá účast z prvního setkání.

I tak je třeba ocenit snahu radnice o co nejlepší a aktuální podávání informací. Její představitelé se nevyhýbají ani přímým dotazům občanů, které se nemusí některým zastupitelům líbit. To byl například opakovaný dotaz o možnosti střetu zájmů, když město buduje na jedné základní škole třetí tělocvičnu a jiná škola má pouze jednu nevyhovující, přičemž ředitel té první je městským radním.

Místostarosta Richard Koníř, v jehož gesci školství je, odpověděl, že přes přízeň zastupitelstva, které prakticky neškrtá výdaje na školství, jak je tomu u jiných kapitol, není tolik financí, aby všechny školy mohly mít okamžitě, co potřebují. „I ZŠ na Husově ulici, která projde nutnou částečnou rekonstrukcí, se dočká tělocvičny, ale nejde vše naráz,“ vysvětloval Koníř.

Pokud zastupitelstvo schválí letošní rozpočet, tak na provoz půjde 22,5 a na investice do školství dalších deset milionů korun. „Stav našich škol je slušný a není se za co stydět. Už nehasíme havárie, ale zlepšujeme prostředí, zateplujeme budovy a podobně,“ uvedl místostarosta. Z největších, již rozpracovaných akcí čeká ZŠ u kina výstavba třetí tělocvičny v prostoru dolního hřiště uvnitř bloku, a na ZŠ na Husově ulici budou vytvořeny nové šatny a v půdní vestavbě nové učebny.

Vzhledem k tomu, že podle Richarda Koníře neexistují žádné dotační tituly z EU, které by pomohly financovat školství, hradí vše město ze svých prostředků.

Počty zapsaných žáků (236, z nichž pravděpodobně 188 nastoupí, čísla se mohou ještě měnit) ukazují, že se oproti loňsku prakticky nic nemění. Za zmínku stojí nárůst přespolních zájemců o studium v Jičíně. „Proč tomu tak je, zatím nevíme,“ dodal místostarosta Richard Koníř. Ale ani tento trend nijak neohrozí počty žáků ve třídách a kvalitu výuky.