Členové TOP 09 Tomáš Frýba a Daniel Novotný totiž vypověděli koaliční smlouvu.

Nové seskupení
Ihned poté se věci daly do pohybu a začalo jednání mezi jednotlivými politickými subjekty. Před týdnem vzniklo nové seskupení Změna pro město, kam vstoupily Věci veřejné, TOP 09, Sdružení pro Jičína a Volba pro město. Zástupci seskupení stanovili několik požadavků, které písemně předali ODS a ČSSD. Změna pro město například požaduje pět křesel v radě s tím, že dvěma nejsilnějším stranám přenechává post starosty a neuvolněného místostarosty. ODS a ČSSD stále setrvávají v koalici a rozhodly se vystupovat společně.

Středeční jednání

Ve středu odpoledne se sešli zástupci ODS, ČSSD a Změna pro město, aby prodiskutovali požadavky malé koalice. „Členové ODS a ČSSD na naše požadavky nepřistoupili. Navrhli jsme jim i další variantu, kdy bychom jim nechali pět křesel v radě, ale my požadujeme post starosty a místostarosty,“ sdělil Tomáš Frýba (TOP 09).

„Včera jsme pouze jednali, ale k žádným závěrům nedošlo. Dnes se sejdeme se senátorem Josefem Táborským, abychom celou situaci probrali,“ uvedl Miroslav Matějka (ČSSD). „Společně s Českou sociálně demokratickou stranou jsme nově vytvořenému seskupení řekli, že jejich podmínky jsou pro nás neakceptovatelné. Za druhé jsme se zástupců TOP 09 zeptali, zda skutečně opustí své posty radního a místostarosty. Bylo nám řečeno, že ano, a proto jsme tyto funkce nabídli členům sdružení Změna pro město. Ve hře je ještě další místo v radě, a to sociálních demokratů. Pokud ho oni uvolní, získá nové uskupení tři křesla ,“ uvedl starosta Martin Puš (ODS).

 Pokud by návrh ČSSD a ODS sdružení Změna pro Jičín přijalo, ODS a ČSSD získají dvě křesla a Změna pro Jičín tři. Další jednání, které jistě nebude konečné, proběhne v pondělí. Celou záležitost snad zastupitelé vyřeší na zasedání příští středu.