Před rokem se na podzim uskutečnily komunální volby, které na mnohé radnice vnesly pořádný průvan. Pro naše čtenáře jsme připravili seriál, v němž oslovíme radní všech deseti měst regionu. Všem položíme stejné otázky, týkající se jejich funkce.

 Dnes odpovídá jičínský radní, učitel J.K. Čeliš.
1. Co se Vám podařilo za první rok nového volebního období prosadit a uskutečnit z volebního programu Vaší strany?
Navýšit granty na kulturu, směřovat investiční prostředky do škol a kulturních zařízení, zablokovat nebezpečný projekt biostanice, pokračovat v úspěšném čerpání z evropských dotací pro několik zásadních jičínských témat, lepší fungování MHD, podařilo se najít úspory ve výdajích města a jeho organizací. Po přehlédnutí programu jičínské sociální demokracie lze říci, že více jak polovina volebního programu byla uskutečněna, samozřejmě, že se tak děje v řadě věcí postupně.

Jan K. Čeliš
Datum narození: 1949
Současné zaměstnání: Lepařovo gymnázium – pedagog
Politická strana: zvolen za ČSSD
Zájmy: literatura, hudba, kultura, cestování
Rodina: ženatý, dvě děti


2. Kde naopak cítíte nedostatky, co se nedaří?
Pokračovat ve výstavbě sociálních bytů, pohádkový okruh kolem Jičína,revitalizace barokních skvostů Valdštejnského přírodně - architektonického komplexu, což je ovšem obrovské sousto, takže se mnohé děje, ale pomalu. Daří se realizovat drobné projekty jako např. nová expozice ve Valdštejnské lodžii, dojde k dalším krokům v záchraně lipové aleje, otevírá se téma VTP apod.

 3. Co je Vaší osobní prioritou?
Na přelomu léta a podzimu loňského roku jsem si zformuloval jakýsi osobní program, jehož prvním bodem je zvýraznění kulturního profilu města, neboť vzdělání a kultura v nejširším slova smyslu vždy byla dominantním rysem Jičína; je to široké téma, v tomto roce bylo otevřeno až příliš mnoho témat, která by bylo možno za krátkou dobu zvládnout. Z těch menších považuju za důležitou soustavnou práci na vytváření image města, což zahrnuje například vizuální informační systém, značení památek, parkové úpravy, plakátovací plochy či osvětlení města a řadu dalších; některé z těchto věcí jsou už otevřeny, jiné dokonce vyřešeny, při současném napjatém rozpočtu je nicméně velmi obtížné cokoli prosazovat; bylo by fajn, kdyby se podařilo vybudovat či rozšířit prostory pro kulturu, tak jako se to podařilo v minulých letech v oblasti sportu.

 4. Jak hodnotíte spolupráci se zastupiteli a ostatními radními?
Spolupráce je plodná a otevřená, přivítal bych víc korektnosti v dodržování konkrétních jednotlivostí, které byly dohodnuty na jednání rady a koalice.

 5. Jaké jsou Vaše cíle v tomto volebním období?
Víceméně jsem na tuto otázku odpověděl v případě prorit. Je to otázka kontinuální práce na zmíněných tématech, mnohdy to znamená nepromeškat některé příležitosti, které se okamžitě nabízejí, vezmeme-li například osudy valdštejnské koleje, byly tady vize Valdštejnské eurouniverzity či kongresového a vzdělávacího centra. Dnes víme, že na takovýto projekt v současné konstelaci peníze nemůžeme získat, čeká nás společné rozhodnutí, zda využijeme možnost vybudování vědecko - technického parku – to záleží ovšem například i na zájmu podnikatelů, pro které by VTP mohl být velkou příležitostí; na jedné straně je třeba zůstat nohama na zemi, na druhé neztratit vize alespoň s trochou velkorysosti, jakou si Valdštejnovo město zaslouží.