Prohlídka města začíná na zámecké vyhlídce, odkud se naskýtá jedinečný pohled do široké polabské krajiny na soutoku největších českých řek, s impozantním Řípem v popředí a vrcholky Českého středohoří na obzoru.

 Poté jsme prošli okolí zámku, kostnici a chrám sv. Petra a Pavla. Dále jsme se seznámili s pamětihodnostmi na náměstí Míru (kašna se sousoším Vinobraní, regionální muzeum, měšťanské domy, kostel čtrnácti sv. pomocníků). Při návratu cestou k autobusu jsme nemohli nenavštívit mělnické podzemí – studnu.

Vznik podzemí

To vznikalo pravděpodobně od konce 13. století souběžně s výstavbou města. Chodbový systém v podstatné části ražený v opuce v hloubce 8–10 metrů pod dnešním povrchem byl a ve většině případů dodnes je součástí téměř každého objektu v historickém jádru města.

 Na místo, kde je ve skále vyhloubena studna, jež představuje unikátní hornické dílo, upozorňuje na náměstí Míru kruh s nápisem vyskládaným v dlažbě. Byla vyhloubena pravděpodobně v době vzniku města a po dlouhé období se jednalo o jediný zdroj vody. Studna je hluboká 54 m, přičemž výška vodního sloupce je 7,2 m. Její průměr 4,54 m ji činí nejširší známou studnou v ČR.

 Současný, avšak ne původní přístup ke studni je podzemní chodbou vedoucí z čp. 51. Chodba je ražena v opuce v hloubce 8 m. Na konci chodby po cca 150 metrech je průraz do cihlového pláště studny opatřený mříží, skrze niž můžete shlédnout do hloubky pod sebou, kde se leskne smaragdově zelená vodní hladina.

 Další naší zastávkou v mělnické části chráněné krajinné oblasti (CHKO) je dominantní Vrátenská hora (507,5 m n.m.) s nádhernou Vrátenskou rozhlednou, z níž je překrásný výhled do CHKO Kokořínsko. Z těchto míst se pak naskytne pěkný výhled na Bezděz, Housku a další.

Další zastavení

Po těchto dvou místech bylo příjemné zastavení na občerstvení ve známé hospůdce „U nás“ v Nosálově.

 Posledním zastavením byl mohutný hrad Houska. Něco z historie: hrad byl založen v letech 1270 – 1280 Přemyslem Otakarem II. na vysokém skalním ostrohu. Během své existence prošel původně nedobytný gotický hrad řadou stavebních úprav, díky kterým se dnes na Housce potkáte s téměř všemi slohy. Nezapomenutelná je prohlídka loveckého salonku, sochy sv. Ludmily, gotické kaple, fresky v Zelené komnatě a hlavně pekla.

 Poté nastal čas k odjezdu domů Účastníkům zájezdu zůstalo plno vzpomínek a již nyní se těší na příští rok. Uděláme vše, abychom napřeskok navštívili další naše památky, kterých je v naší republice opravdu mnoho. ⋌ Alois Dejl