Za účasti starosty Martina Puše obdrželi plakety doktora Jánského. Nelze uvést jména desítek mužů a žen, kteří si pro ocenění došli. V našem okrese 48 dárců obdrželo bronzovou plaketu na 10 odběrů, 43 stříbrnou za dvacet a 29 zlatou za 40 odběrů. Vyšším stupněm ocenění je zlatý kříž třetího stupně za osmdesátinásobné dárcovství. Ten získali Libor Černý z Přibyslavi (Nová Paka), Bohumil Hrdý z Robous, Jana Pecnová a Vladislav Rychtera z Hořic a František Svoboda z Brodku.

Krajští zastupitelé odsouhlasili příspěvek ve výši 300 tisíc korun na oceňování bezplatných dárců a propagaci této činnosti. Díky loňské částce stejné hodnoty bylo například zlepšeno prostředí hradecké transfúzní stanice a konala se řada propagačních akcí.

Oblastní spolek ČČK Hradec Králové jako krajská organizace rozdělí finanční prostředky všem oblastním spolkům v kraji. V přepočtu se jedná zhruba o 150 korun na jednoho dárce. V loňském roce se uskutečnilo v kraji dohromady 27 tisíc odběrů krve a 14 tisíc odběrů plazmy.

„V naší rodině je darování krve něco jako tradice. Darovala ji moje babička a darují ji i rodiče. Vnímám to jako snadnou pomoc těm, kteří ji potřebují. Navíc mám díky tomu svou krev, a tím pádem i své zdraví pod kontrolou,“ řekla Deníku vysokoškolačka z Nové Paky, která si nepřála být jmenována.