Materiální pomoc od občanů z našeho regionu dorazila v pondělí a úterý do Bohumína. Sbírku organizuje Oblastní spolek Českého červeného kříže Jičín. Jeho ředitelka Eva Jahelková se v úterý vydala s hmotnou pomocí přímo do postižené oblasti.

Co z Jičínska putovalo na pomoc Moravě?
Zavezli jsme desinfekční a úklidové prostředky, toaletní papír, hygienické potřeby. Vše jsme vyložili v hasičárně, kde jsme se setkali s velitelem hasičů.

Jak vás přivítali?
Velice hezky, přívětivě, byli rádi, že jsme přijeli, a pomohli nám se složením věcí, Chtěli se s námi rozdělit i o obědy.

Když mají místní zatopené domácnosti, kde se stravují?
Co jsme viděli, jídlo rozváželi hasiči ve várnicích.

Jak je na tom Bohumín a jeho obyvatelé?
Setkali jsme se s lidmi, jejichž obydlí voda zatopila. Jedna paní nás zavedla domů. Když vidíte ty stěny promáčené až po okna, je to opravdu zdrcující a smutný pohled.

Jak lidé nesou opakující se záplavy?
Pokud mohu posoudit, tak myslím, že velice špatně. Voda sem přišla už v devadesátém sedmém, pak v roce 2002 a letos potřetí. Jedna z obyvatelek se nám přiznala, že už se chtěla vystěhovat, ale její muž odtud pochází a nechce svoji rodnou obec opustit. Není to jednoduché.

Je Bohumín stále pod vodou?
Ne, voda už v obci opadla. Stojí ale v polích a příkopech.

Co nejvíce nyní Bohumínští potřebují?

Jednoznačně úklidové prostředky.

Vrátíte se do těchto míst ještě s další pomocí?
Ano, dnes ráno odjíždí tři auta, k nimž se připojí v Mohelnici další dvě.

Sbírka měla pokračovat do 28. května. Změnilo se něco ?
Ne, sbírka stále pokračuje v Nové Pace v Domě dětí a mládeže Stonožka a v Jičíně v Barákově ulici č. 201 . Ukončena bude v pátek. Mimo to nám ale pomáhají i další obce. Ozvala se starostka z Ostružna, dnes svážíme věci z Hořic, přidalo se Kopidlno, Rožďalovice, Újezd pod Troskami. Všem děkujeme.