Velitelé územních odborů policie v Jičíně zpřístupnili statistické zpracování dat kriminality za minulý rok. Již několik let je zřejmé, že žádné výkyvy v páchání trestné činnosti u nás nejsou zjišťovány, a i objasněnost je na tradiční dobré úrovni.

Máme štěstí, že patříme k okresům, kde není doložena existence organizovaného zločinu, i když podle kriminalistů to nelze vyloučit u krádeží aut, kde osamocený pachatel nemá mnoho šancí. Ostatně policejní odborníci uvádí, že se spíše kradou auta na součástky, a to již potřebuje jisté zázemí.

Dvě vraždy

Jestliže v roce 2006 statistika uvádí tři vraždy, o rok později dvě, tak v loňském roce byly také dvě. Všechny byly objasněny. Nárůst lze vysledovat u loupeží. Tam je trend vzestupný. Od sedmi v roce 2006 přes dvojnásobek další rok až po 22 v roce 2008. K úmyslnému ublížení na zdraví došlo vloni v 33 případech, stejně jako předloni. Objasněno bylo 25 případů.

Počet mravnostních trestných činů je prakticky již dva roky stejný, 8 případů (objasněno bylo pět). Klesl počet znásilnění ze čtyř v minulých létech na loňský jeden delikt. O těchto případech mluví kriminalisté jako o jedněch z nejvíce diskutabilních. Ne vždy se totiž jedná o trestný čin. V úvahu často přichází například pomsta a další podobné aspekty, které kriminalisté musí rozkrýt, a ztrácejí čas na řešení jiných případů.

Prakticky na stejné úrovni jsou vloupání do bytů (vloni 12, předloni 13), do rodinných domků (36, 31). Zdá se, že preventivní návštěvy hlídek v chatových oblastech přinášejí úspěch. Z předloňských 63 vloupání se počet snížil na loňských 29. „I tak je to zbytečné číslo. Chataři jsou nepoučitelní a nechávají na pospas zlodějům často drahé zahradní nářadí, stroje a podobně,“ uvedl šéf Služby kriminální policie a vyšetřování Zdeněk Laža.