Poslední březnová sobota byla v duchu dlouholeté tradice zasvěcena otevření turistické sezóny. Konal se již 43. ročník oblíbeného Pochodu Českým rájem – Putování za Rumcajsem.

Počasí bylo, jak už to v březnu bývá, velkou hádankou. Pravda, ráno turistice příliš nepřálo. Chladnem a nepříjemným deštěm se však věrní příznivci nenechali odradit. „Počasí sice bohužel moc nevyšlo, ale jak říkal pan místostarosta, opravdového turistu to neodradí,“ potvrdil Adam Dlabola heslo Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený turista. A skutečně, na nádvoří jičínského zámku, kde byl umístěn start pochodu, bylo na každém kroku vidět pochodníky vybavené deštníky a pláštěnkami, občas i termoskou s něčím pro zahřátí.

Každý výletník, který se chtěl řádně zúčastnit, obdržel v sobotu mezi 6. a 10. hodinou kartu k zaznamenávání průchodů stanovenými kontrolami příslušné trasy. A bylo z čeho vybírat: pro nejmenší turisty byly určeny okruhy Rumcajs (8 km), Manka (5 km) a Cipísek (3 km), které vedly většinou Jičínem a jeho nejbližším okolím včetně skautského srubu na Čeřovce, kde si děti ověřily svou sportovní zdatnost. Zdatnější účastníci měli na výběr z tras o délce 15, 23 nebo 36 kilometrů a ti nejskalnější mohli v rámci královského padesátikilometrového okruhu dojít až na vrchol Tábora, kde na ně čekalo tekuté občerstvení.

Přestože se podle názvu jedná o pochod, vítáni byli i cyklisté, kteří měli na výběr z cest od dvanácti do třiasedmdesáti kilometrů.

Kdo se nenechal odradit a svoji pouť do 18:00 dokončil, byl odměněn nejen diplomem a posilňujícím čajem, ale nakonec i umoudřivším se počasím a dobrým pocitem. Ondřej Dufek