Město si totiž tuto službu objednalo u firmy, která spolupracuje s internetovým vyhledávačem Google Earth, kde také bude 3D Jičín k vidění. Akce má podpořit cestovní ruch.

„Vybrali jsme Google, protože je to nová progresivní technologie. Nasnímán bude zámek, kostely na Novém Městě i na náměstí, lodžie, synagoga i Valdštejnská brána,“ vysvětlil Pavel Šolc, správce GIS radnice.

Po Praze se tak Jičín stane pravděpodobně zatím jediným městem v republice, do kterého bude možno takto nahlédnout. Ve 3D budou však jen zmíněné památky. „Bude zde i náměstí v horší kvalitě, ale už nebude trojrozměrné,“ informoval tajemník města Peter Bareš.

Novinka přijde na 130 tisíc korun

Podobu zveřejněných snímků bude radnice schvalovat ještě v říjnu a do konce roku by se tak měly na stránkách www.earth.google.com objevit. Celá tato novinka přijde městský rozpočet na 130 tisíc korun, v ceně je realizace i umístění na síti.

Obyvatelé Jičína i turisté najdou přímý odkaz na stránkách města, navíc se tato služba objeví ve vyhledávačích po zadání hesla „Jičín“. Jediným kamenem úrazu by pak mohl být program, bez něhož nelze 3D modely prohlížet. Podle Pavla Šolce by jej však měl běžný uživatel internetu zvládnout.

Redakce Deníku to vyzkoušela, přímo po vyhledání stránek Google Earth se ihned nabídne instalace tohoto programu. Stačí pár kliknutí a je to. „Novinka bude součástí prezence celkových stránek města,“ doplnil informace starosta Martin Puš. Pokud budou mít trojrozměrné prohlídky města úspěch, radnice nevylučuje nechat nasnímat i jeho další části.

„Momentálně je v přípravě i nový turistický portál Jičína s panoramatickými prohlídkami. Bude možné projít například lipovou alejí nebo skrz bránu,“ dodal místostarosta Richard Koníř.