Příčinou úmrtí bylo srdeční selhání při oboustranném zápalu plic s podezřením, že zápal plic vyvolal virus prasečí chřipky, jenž byl také prokázán. Mladá žena se domnívá, že lékaři pochybili při péči o jejího muže. Tisková mluvčí jičínské policie Hana Klečalová potvrdila, že oznámení policisté obdrželi a kriminální služba již zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu neposkytnutí pomoci.

 Ředitelka nemocnice Dana Kracíková pro Deník uvedla, že nemocnice nepochybila a že pacientovi byla poskytnuta adekvátní péče. Postup lékařů již přezkoumával odborník, který neshledal pochybení.

„Na ředitelství se už ohlásil vyšetřovatel, který bude spolupracovat se soudním znalcem a bude zkoumat postup lékařů interního oddělení, kde byl muž léčen.“

 Od listopadu do ledna bylo v jičínské nemocnici hospitalizováno deset pacientů, u kterých byla prokázána prasečí chřipka. Nemocnice dále zajistila očkování pacientů s rizikovými chorobami a svých zaměstnanců.

V prostorách LSPP (bývalá zubní ordinace) bylo zřízeno vakcinační centrum, kde zajišťuje očkování každý čtvrtek Lubor Vokrouhlický. Od března je očkování proti prasečí chřipce určeno i široké veřejnosti.

Veřejnost by se měla před návštěvou centra z důvodu efektivního využití očkovací látky předem objednat. Jak nám ale potvrdila ředitelka nemocnice Dana Kracíková, o službu je minimální zájem.

V lednu se zde nechalo oočkovat 6 klientů, v únoru pouze tři. PharmDr. Zdeněk Turčín z centrální lékárny uvedl, že vakcíny je přitom dostatek a její účinnost trvá do 30. září 2011, takže látku bude možné využít k přeočkování i v dalším období.