„Kraj se snaží neustále zvyšovat kvalitu a dostupnost péče o pacienty ve svých zdravotnických zařízeních. Starý přístroj byl v havarijním stavu. Nový skiaskopicko - skiagrafický komplet byl pořízen v rámci projektu digitalizace nemocnic,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, za jehož přítomnosti byl včera přístroj uveden do provozu.

„Víceúčelový plně digitální rentgenový systém umožňuje přesnější diagnostiku a bude sloužit 80 tisícům obyvatel spádové oblasti,“ uvedla ředitelka jičínské nemocnice Dana Kracíková.

Zařízení umožňuje přímé digitální vyšetření a dále prohlídku například zažívacího traktu včetně slinných žláz, páteřního kanálu, kontrastní vyšetření žlučníku a vývodných žlučových cest či cév, za kterým museli pacienti dojíždět do jiných zařízení.

„Při skiaskopickém čili dynamickém zobrazování můžeme sledovat, jak orgány pracují. Přístroj poskytuje i skiagrafický záznam, což je vlastně snímek plic, končetiny. Prvotním výstupem je digitální záznam, který lze odeslat na nezávislé stanice, kde si jej mohou lékaři vyvolat. Vyšetření také lze zálohovat na CD nosiči, nebo je možné snímky vytisknout,“ vysvětluje primář radiodiagnostického oddělení Richard Stojanov.

Dalším přínosem kompletu je rychlost a větší bezpečnost pro pacienty i obsluhující personál. „Zařízení je náročné na obsluhu, a tak jsme se museli zříci dovolené, abychom se jej všichni naučili bezchybně ovládat,“ uvedla vedoucí laborantka Eliška Urbánková.

Původní zařízení bylo demontováno, ale od klasického snímkování nemocnice neustupuje. „Klasické snímkování bude i nadále prováděno na snímkovnách, tento nový systém je určen pro užší spektrum vyšetření složitějšího rázu,“ doplňuje primář Stojanov.