S vrstevníkem, který chodil do stejné novoměstské školy jako já, jsme se v sauně bavili o dávném sáňkování „Na Rodovině“. Ostatní přítomní se ptali, kde že to je, a tak nápad přiblížit pozapomenutá zdejší pojmenování byl na světě.

2) Staré Město:
To, že „Panská“ ulice se jmenuje vlastně Palackého, Jičínští vědí, ale neříkají jí tak. Stejně tak byla překřtěna Čelakovského ulice na „Zelenou“ a vedle Fortny se říkalo „Řeznická“.

Mlýn býval v této části města také - „Grossův mlýn“, a směrem k části „Na Hrádku“ se stále říká „Na Bahně“. Náměstí Svobody se dosud říká „Malý Ryneček“, to je známo, ale sotvakdo už ví, kde bylo „Na Plajchu“. Za Cidlinou, směrem k urnovému háji (dříve louka, pak smetiště, nyní různé provozovny). Plajchovalo aneb bělilo se tam prádlo, bývala za to dokonce placená paní. Směrem k sokolskému hřišti „Matěják“ v pohledu od Plajchu bývala „Hasinda“- hasičská cvičební betonová věž, ze které visely dolů hadice.

Zelené ploše v centru města - mezi Husovkou a ulicí Svatopluka Čecha - se říká dosud „Fialka“, a to podle autodopravce Fialy, který pozemek vlastnil. V tomto směru se při výjezdu z města dostaneme k závorám, kde začíná prostor „Svatý Václav“. Mělký rybník tam byl, a to po obou stranách kolejí.

Blízko býval i prodej ryb. Bruslívalo se tam a sekal led pro hospody. Málokdo ale ví, že se pod lesíkem k Šibeňáku říkalo rozšířené strouze - „Jeník“.
V povědomí místních zůstává ještě dlouho „Rasovna“ (pohodný sbíral neoznačené a toulavé psy) - směrem k rybníku Hádek. Však se také domům směrem k Moravčicům říkávalo „Rasovská čtvrť“. Nedaleko odtud - v prodloužení Denisovy ulice je „Černý most“, který vede přes trať a říká se mu tak nepochybně proto, že dřívější lokomotivy, jezdící na uhlí, jej náležitě začernily.⋌Jaroslav Veselý

Pokud víte ještě o zapomenutých pojmenování v Jičíně, Nové Pace či Hořicích, ozvěte se nám. Rádi Váš příspěvek zveřejníme.