Během výstavy se uskutečnila mezi návštěvníky anketa o nejzajímavější předmět „Zlaté ruce“. Celkem bylo odevzdáno 664 hlasovacích lístků a ceny byly nakonec uděleny tři. V zámecké galerii si včera převzal ocenění za třetí příčku Jiří Datel Macoun z Rovně, a to za traktor, poháněný propan – butanem. Stříbrná a zlatá příčka patří Václavu Svatošovi z Radimi za elektrobicykl a kolečko s elektrickým pohonem.

Regionální muzeum a galerie se obrátilo na veřejnost s výzvou možnosti zapůjčení podomácku vyrobených přístrojů, techniky, pomůcek pro dům i zahradu, zhotovených většinou v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století.

Výstava byla otevřena v červnu a představuje více jak dvě stě originálních předmětů, které byly a nebo ještě jsou funkční.

Pozornost vzbudila udírna z barelů, pípa z konve na mléko. Ocenění návštěvníků ale nakonec získal traktůrek Jiřího Macouna z Rovně, poháněný propan – butanem.

Děvětadvacetiletý Jiří pracuje v zemědělství a s výrobou stroje mu pomáhal tatínek, ke kutilství ho prý už v dětství přivedli rodiče. Traktůrek vznikal dva roky, motor pochází z automobilu Ford, nápravy z gazu. Traktor měl později závady s karburátorem, a tak přišli jeho tvůrci se zlepšovákem. Nainstalovali propan – butanovou láhev jako poháněcí médium. Autor nám tvrdí, že jezdit na propan – butan není nebezpečné, i když podle nás to tak zrovna nevypadá, ale stroj má prý naopak větší výkon.

Zatím co elektrický bicykl se stává běžnou záležitostí, o kortouč na pohon Václava Svatoše je prý velký zájem i v zahraničí.

„Původně jsem chtěl udělat kolečko s pluhem na vyhrnování sněhu, už jsem o tom něco slyšel. Doma jsem měl elektroniku, motor, a tak jsem se pustil do výroby. Pod kortoučem jsou umístěny baterie, které kolečko pohání, dokonce můžete jet i na zpátečku,“ představuje nám svůj monstrózní výtvor jednasedmdesátiletý senior. Kortouč využívá především při práci v zahradě.

„Člověk se musí stále hejbat, posedávat, to není moc dobře,“ říká ke svým pracovním aktivitám. Kolem výroby pojízdného kortouče prý šlapal asi měsíc, ale všechno je většinou vyrobeno z toho, co dům dal.

„Tím, že něco děláte, získáváte praxi, a také vás to motivuje,“ přiznává tvůrce kortouče a elektrokola. To své původní ale už prý vyměnil za výkonnější typ.