Původně to vypadalo jako nepovedená legrace, ale opak je pravdou. Jak uvedl místostarosta Ladislav Brykner, městská komise pro životní prostředí a ekologii se zabývala podnětem občana, který navrhoval vytvořit v lesoparku Čeřovka kolem rozhledny průseky, které by umožnily rozhled z historicky nejstarší vyhlídkové věže Českého ráje (postavena 1843).

„Takové řešení komise nedoporučila a spíš se přiklonila k možnosti rozhlednu zvýšit nad úroveň okolní zeleně,“ dodal místostarosta. Radní pověřili městského architekta, aby zajistil zpracování studie, která možnost zvýšení Milohlídky prověří. Podle Ladislava Bryknera je důležité zjistit, zda je to reálné, zda stromy za pár desítek let věž zase nepřerostou.

Milohlídka není výjimkou

Rozhledny, které v průběhu času přerostly okolní stromy, nejsou u nás ani v dalších zemích výjimkou. V mnoha případech se situace řeší racionálně - tedy prořezáním stromů, které brání výhledu. Existuje však řada staveb, u nichž jejich provozovatelé přistoupili k jinému řešení - přidáním nástavby, která někdy působí úplně přirozeně.

Příkladem jsou dvě rozhledny v německém Schwarzwaldu, současný návštěvník není vůbec schopen rozeznat, kde začíná nová část. Zajímavě řešená je také nová nástavba Rozhledny Svobody v maďarském Alsóörs. Původní podoba pochází z roku 1935, současná z roku 2003, kdy už okolní stromy neumožňovaly prakticky žádný výhled. Příkladem poněkud jiného přístupu je Javorník na Šumavě, jehož přístavba působí méně organicky. Díky tomu je však od roku 2003 z věže opět pěkný výhled.

Za současný stav může padesátiletá zásadnější absence péče o Čeřovku. K podivu je, že si radnice nezjistila četnost návštěv Milohlídky. Zda je vůbec o tuto romantickou stavbu takový zájem, který by odůvodňoval značné finanční náklady na jakékoliv řešení současného stavu.