„Podle stanoviska ministerstva financí může město Jičín se zohledněním počtu obyvatel očekávat propad v daňových příjmech ve výši 42 milionů,“ uvedl mluvčí radnice Jan Jireš. Rozpočtové určení daní bude poníženo o 14,3 milionu z důvodu kompenzačního bonusu pro soukromníky. Lze očekávat také výpadek v dalších položkách, například v parkovném, nájemném za nebytové prostory a podobně, takže celkový výpadek příjmu má dosáhnout 66,9 milionů korun.

Ilustrační foto.
Jičínskou radnici zajímá, jak lidé hodnotí systém třídění

Radní Jičína rozhodli, že větší investiční akce nebudou stornovány a že se zrealizují podle plánu. Všechny jsou nezbytné a některé navíc podpořené dotací.

Jde o dokončení Polyfunkčního komunitního centra na autobusovém nádraží, přestavbu podkroví a modernizaci učeben na Základní škole Husova (na snímku), výměnu tobogánu v Aqua Centru, rekonstrukci Čestného dvora ve Valdštejnské lodžii, přestavbu vzduchotechniky ve sportovním areálu, rekonstrukci ulice Jaselská, zateplení a rekonstrukci domu v ulici Na Jihu a regeneraci sídliště Husova. Tyto investice budou realizovány. Protože rozpočet na letošní rok byl postaven jako výdajově a příjmově vyrovnaný, město Jičín hledá způsob, jak výpadek 66,9 mil. překlenout. V příjmové části se rýsuje záměr prodeje pozemků v průmyslové zóně firmě na servis agro techniky a také navýšení dotace pro Sociální služby města Jičína od Královéhradeckého kraje.

Sochař Albert Králíček vytváří sochy dvou krytolebců, které budou umístěné na novém autobusovém terminálu v Nové Pace.
FOTO: V Nové Pace se zrodil krytolebec, zatím z hlíny

Podle starosty Jana Malého radnice počítá se snížením provozních příspěvků pro základní školy o pět procent, městských dotací a grantů o 12,5 procenta a zrušení některých akcí. Kupříkladu se nekonaly Valdštejnské slavnosti, pohádkový festival se uskuteční v omezeném rozsahu, sníží se provozní výdaje městského úřadu. Dojde také k pozastavení některých akcí jako výměna nákladového výtahu v domově pro seniory, obnova vozového parku městského úřadu, instalace klimatizace v Arisu a podobně. Tyto úpravy mají snížit schodek na 25,3 mil. korun. Město výpadek financí pokryje pomocí kontokorentních úvěrů, které má sjednány u KB a ČSOB. Radnice zatím do bilancování nezahrnula plánované státní kompenzace pro obce ve výši 1200 Kč na občana, které v době sumarizace výpadku nebyly schváleny.