Studenty teď čekají prázdniny, které někteří vyplní brigádami, ale pro některé bude následující období časem příprav na opravné zkoušky v září, další se chystají na vysoké školy nebo přímo do zaměstnání.

Ze škol, kde maturity ještě neproběhly, můžeme jmenovat Střední průmyslovou školu kamenickou a sochařskou v Hořicích a Soukromou střední školu podnikatelskou – Altman v Jičíně.

Mezi jičínskými školami doposud vede s počtem 24 vyznamenání Lepařovo gymnázium, na němž maturitní vysvědčení prozatím neobdrží dva studenti.

Obchodní akademie

Velký rozdíl je mezi obchodními akademiemi v Jičíně a Hořicích. Z 81 studentů jičínské Masarykovy neprošla zkouškou pouze jedna studentka, zatímco z asi polovičního počtu maturantů hořické školy odcházelo s nepořízenou šest frekventantů. Zkoušce dospělosti se podrobili i studenti Integrované střední školy v Nové Pace a Vyšší odborné a střední průmyslové školy v Jičíně, které jsou obecně považovány spíše za „chlapecké“.

A jak pohlíží na maturitní zkoušku a život po ní sami maturanti? Podle již bývalého studenta Masarykovy obchodní akademie v Jičíně Radka Kopeckého není maturita nic těžkého. „Záleží na štěstí. Pokud si vytáhnete dobrou otázku, není problém odmaturovat.

Nebál bych se ani toho, co bude dál. Rád bych dálkově studoval vysokou školu a současně chodil do práce, abych získal potřebnou praxi v zaměstnání. V horizontu dalších deseti let bych si pak rád založil vlastní firmu.“ Radka Schindlerová