Máte doma tříletého potomka a bydlíte v Jičíně? Vsadím se, že máte problém sehnat pro něj místo v mateřské škole.

 Těch je totiž zoufale málo i potom, co město zřídilo novou třídu v MŠ 17. listopadu, která přivítá děti v září.

 Jak už jsme vás informovali v minulých dnech, svítá pro rodiče další naděje. Rada města odsouhlasila záměr výstavby nové budovy se čtyřmi třídami blízko MŠ Větrov, která je již v nevyhovujícím stavu a do budoucna se počítá s její demolicí.

 Požehnání nové školce teď dalo i zastupitelstvo města. Výstavbě by tedy nemělo stát nic v cestě, jedině cena, ta by se měla pohybovat v rozmezí od 18 do 26 milionů korun v závislosti na zvoleném materiálu. Nejlevněji by vyšla montovaná, nejdráže zděná budova.

 Radnici také tlačí čas, nová školka má být otevřena nejdéle do září 2012. Jak si ale rodiče poradí pro školní rok 2010/2011, když je v MŠ odmítnou?

 Podle zákona totiž musí přednostně přijímat děti předškolního věku (tedy pěti a šestileté), jejich počet je vysoký také kvůli tomu, že mnoho z nich dostalo odklad při zápisu do prvních tříd ZŠ.

 ,,Nezbývá nám než doufat, že nám našeho kluka vezmou, jsou mu tři roky,“ říká tatínek Petr z Jičína. V případě neumístění do jičínské MŠ mohou rodiče zkusit štěstí v okolních vesnicích.

 Šance ale také nejsou vysoké. Školka ve Veliši letos Jičíňáky přijmout nemůže, kapacita je zde již naplněna.

Také v nedaleké MŠ v Kacákově Lhotě budou mít nejspíše jičínští rodiče smůlu. ,,Dojíždí k nám několik dětí z Jičína - Robous, mají sem totiž dobré spojení. Letos přijímáme deset dětí. Přednost budou mít samozřejmě místní, pak z Butovsi, Úlibic a dalších obcí, které mají s námi uzavřenou smlouvu. Na Robouské tedy místo zřejmě nezbyde,“ sdělila nám ředitelka Hana Poláková.

Jednu z posledních nadějí představují Valdice. Zdejší školka nabízí od září okolo 28 a 29 míst. ,,Zhruba polovinu obsadí valdické děti, zbytek bude nabídnut přespolním například z Jičína, Železnice, Kyjí či Holína,“ informuje ředitelka Věra Skrbková.

V Jičíně je v současné době pět mateřských škol s počtem 23 tříd a celkem 529 dětmi. Převis je asi 74 zájemců o předškolní vzdělávání. Vznikem nové třídy při ZŠ 17.listopadu se převis sníží na padesát. Volná místa v nové školce přibydou až v roce 2012. Týká se vás tento problém taky? Jak ho budete řešit? Pište nám do diskusních příspěvků u tohoto článku.