„Pokud někde na území Jičína nebo v jeho okolí objevíte černou skládku, můžete ji přes stránky Zmapujto.cz nebo speciální mobilní aplikaci nahlásit. Nám přijde automaticky notifikační email, který bude přeposlán na odbor životního prostředí a skládka se bude řešit. Úklid zajistí Technické služby po domluvě s daným odborem. Účast v projektu je pro město bezplatná," vysvětluje tisková mluvčí radnice Magdaléna Doležalová.

Ekologický projekt www.ZmapujTo.cz funguje v ČR od roku 2012 a je pro obce i občany bezplatný. Od ledna 2013 je veden pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Cílem projektu je boj proti nelegálním skládkám odpadu a je určen všem, jimž se nelíbí černé skládky v našich městech, vesnicích, v přírodě a především s tím chtějí něco udělat. Uživatel chytrého telefonu dokáže skládku nahlásit jednoduše a rychle díky mobilní aplikaci, případně může skládku nahlásit přímo pomocí interaktivního webového formuláře.

„Bohužel ale ne všechny obce jsou v takovémto systému registrovány, takže pokud někdo nahlásí skládku kdesi v okrese Jičín, můžeme informaci obci pouze přeposlat emailem. Automatické upozornění obec nedostane,"dodává Doležalová.