Na tuto pozici se přihlásilo dvacet kandidátů, ale ne všichni bydleli v okolí, pocházeli například z jižních Čech nebo Moravy a ze všech zájemců mohl být vybrán jen jeden.

 Pro úspěšné přijetí musel každý z uchazečů představit svůj projekt, který ukazoval, co všechno by změnil v areálu za své funkce.

 Další z kritérií byly zkušenosti a ochota přestěhovat se do Jičína. Pro vítěze se rozhodlo Občanské sdružení Lodžie po dohodě s městem. A tak výběrové řízení nakonec vyhrál Jiří Vydra z Liberce, známý grafik a organizátor řady kulturních aktivit či občanských iniciativ, například na hradě Grabštejně.

 Smlouva s novým kastelánem má být stvrzena příští týden, protože radní se dřív nestihli sejít. Nový kastelán začne areál spravovat od poloviny září.
 Roční plat bude mít tři sta šedesát tisíc korun, dále dostane dotaci na byt padesát tisíc korun a dvě stě padesát tisíc na drobné úpravy, údržbu a kulturní akce.

 „Určitě se na novou práci těším. Pro mě to bude životní změna a mezník, když se z Liberce přestěhuji do Jičína. Plánuji zde zprovoznit dílnu a zařadit ji do prohlídky, pořádat představení, koncerty a mnoho dalších kulturních akcí. Přeji si oživit kulturní památku. Jako grafik budu mít na starosti celý projekt v lodžii,“ sdělil nám telefonicky Jiří Vydra. Pavla Škaloudová