Protože se radní nemohli shodnout, zda zařadit pozici kastelána opět pod KZMJ nebo pod odbor kultury a cestovního ruchu, vrátili se k původní variantě – v minulosti zaměstnávalo a úkolovalo kastelána občanské sdružení Lodžie. Město mu vyčlení na mzdové náklady 360 tisíc korun ročně. Prioritou je nyní vybudování sociálního zařízení (toalet), což by umožnilo další využití.

 Protože lodžie a Libosad jsou častým cílem vycházek, občanské sdružení by zde chtělo nabídnout kompletní servis včetně občerstvení.

 „Rada to podporuje, chceme, aby se co nejdříve začalo v tomto duchu v lodžii něco dít,“ říká místostarosta Tomáš Frýba s tím, že smlouvu s občanským sdružením chce město uzavřít alespoň na 3 roky.

Mzdovou agendu vyřídí úředníci, výtěžek ze vstupného použije OS Lodžie na provoz. Návrh smlouvy jde do příští rady a občanské sdružení už začíná hledat vhodného kandidáta na pozici kastelána. Výběrové řízení není v tomto případě nutné, podmínkou je pouze užívání bytu, který zde byl pro kastelána vybudován, a je nutné ho udržovat, řádně větrat a vytápět.

Aby tato valdštejnská památka nezůstala pro turisty uzavřena v letošní začínající turistické sezóně, dostal ředitel KZMJ za úkol umožnit její návštěvu zájemcům tak jako v období, kdy tyto práce zastával kastelán. Iva Prýmková