Kácení ale zkomplikoval páchník hnědý, brouk, který je chráněný a hromadná výměna stromů by ho jistě zasáhla. Dožívající lípy však začínají ohrožovat obyvatele.

„Ta hrozba je skutečně reálná, podali jsme žádost o možnost kácení, ale Český svaz ochránců přírody objevil v lipách chráněného živočicha,“ vysvětlil místostarosta Jičína Richard Koníř.

Město Jičín chtělo původně vykácet 279 stromů. Po konzultacích s entomology bylo navrženo 237 lip. Obyvatelé se ale nemusí bát. Místo nich bude vysazeno 425 nových, takže alej zůstane zachována.

Ani tento počet ale není jistotou. Potvrzují to slova Adély Rulfové, pracovnice pro komunikaci s veřejností: „Některé stromy budeme muset pravděpodobně zachovat s ohledem na brouka páchníka,“ řekla Rulfová.

Páchník hnědý má v lipách ideální podmínky ke svému životu. Kvůli současnému způsobu lesního hospodaření, jako je odstraňování dutých stromů a také vysazování porostů, které žijí stejně dlouho, se brouček vyskytuje čím dál méně a stal se ohroženým druhem.

Problém je celkově složitý. Alej čeká kompletní studie s ohledem na vzácného živočicha, ve které se ukáže, kolik starých lip nakonec půjde k zemi. Některé budou i pokácené ležet u svého místa, aby mohli broučci dokončit svůj vývoj nebo se přestěhovat do jiného stromu.

Ke všemu se ještě musí vyjádřit krajský úřad a říci své stanovisko. K celé akci také proběhne správní řízení, kde se budou vyjadřovat všechny dotčené orgány.

PÁCHNÍK HNĚDÝ:
close zoom_in Latinsky Osmoderma eremita
-  žije velmi skrytým způsobem života a jeho výskyt se zjišťuje mimořádně obtížně
- je závislý na přítomnosti dutých a nejlépe osluněných stromů, vyvíjí se několik let jako larva, která se živí dřevem po obvodu dřevnaté dutiny
- dospělí brouci jsou špatnými letci, nevzdálí se dál, než 400 metrů od svého stromu