„Maminka už je v důchodu a z obavy o své zdraví se chtěla zásobit rouškami, v minulém týdnu však v Náchodě nesehnala ani jednu,“ svěřila se nám paní Olina. Náchodská Lékárna u Stříbrného orla informace potvrzuje. „Ano, v minulém týdnu nám roušky chyběly, ale zásoby jsme už doplnili,“ uvedla jedna z pracovnic. Zároveň poukázala i na to, že abnormálně stoupla poptávka po antibakteriálních gelech. Jsou vyprodány a nejsou ani na skladě. „Někdo panikaří, někdo se tomu směje, léky ale lidé neskupují,“ sdělila magistra.

Odborníci se shodují, že vyšší prodej roušek nemusí nutně souviset jen s koronavirem, ale i s akutním výskytem respiračních onemocnění v kraji

Lékárně u Zlaté číše v Nové Pace se zatím nepodařilo obnovit zásoby ústenek. Poptávka je prý veliká a lékárna nemá zboží kde objednat. Roste i zájem o léky na posílení imunity, zejména o vitamín C. Lidé také shánějí prostředky na desinfekci rukou.

Lékárna Dr. Max v Hořicích disponuje malou zásobou roušek, i tady nebyla v minulém týdnu ani jedna. Lidé tu rovněž shánějí antibakteriální gely, ty však poptávají většinou v drogeriích.

Ústenka vás neochrání

Jičínská Lékárna Trio na Husově ulici má stálé zásoby ústenek. „Klasické roušky máme, seženete u nás také antibakteriální gel, ale ten budeme zřejmě rozlévat do přinesených zásobníků. Máme ho pouze v kanystrech, “ říká obsluha za pultem. Jinak zde stoupl zájem o vitamíny a léky na chřipku, to právě s narůstajícími výskytem chřipkového onemocnění. I tady poučují zákazníky, že klasická ústenka nositele před nákazou neochrání. Je určena nemocným, aby nemoc nepřenášeli.

Mluvčí cestovní kanceláře Blue Style Jana Ondrejchová tvrdí, že cestovní kancelář zatím nezaregistrovala rušení zájezdů kvůli výskytu koronaviru. „Je pravdou, že Čínu a další ohrožené destinace nemáme v nabídce,“ dodala Ondrejchová.

Že je poptávka po rouškách aktuální, to nám potvrdila i Dana Součková z firmy Batist Medical Červený Kostelec. Firma se však zabývá pouze balením a distribucí roušek a ne jejich výrobou. Dodává přednostně zboží svým stálým zákazníkům jako jsou české nemocnice, ale pokud lékárny poptávají menší balení roušek po pěti nebo deseti kusech, stále jsou na skladě. „Poptávka je neúměrně vysoká, objednávky se neskutečně navýšily,“ konstatuje Dana Součková.

Jak se všeobecné chránit před viry?
Umývejte si ruce často mýdlem a vodou nejméně po dobu 20 sekund. Není-li k dispozici voda a mýdlo, použijte prostředky na bázi alkoholu.

Nedotýkejte se očí, nosu a úst nemytýma rukama

Zabraňte kontaktu s nemocnými osobami

Jste-li sami nemocní, zůstaňte doma

Při kašlání a kýchání si zakrývejte ústa kapesníkem, ten po použití vyhazujte

Čistěte a dezinfikujte často používané předměty

Co je koronavirus?
Koronavirus (Coronavirus) je společné označení pro čtyři rody virů obsažených v podčeledi Orthocoronavirinae[1]: Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus. Způsobují závažnější i méně závažná onemocnění zvířat a lidí.