Celkově bylo v Královéhradeckém kraji hlášeno v minulém týdnu 983 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na 100 000 obyvatel, což je pokles o 43 procent (v předcházejícím týdnu bylo 1747 postižených). Nejvyšší nemocnost je stále na Jičínsku, kde stůně 1924 obyvatel (minulý týden 2651/100 000). Mezi nimi je nejvíce dětí.

  Kvůli vysokému počtu pacientů posílila od pondělí ordinační hodiny lékařská služba první pomoci, která sídlí v bývalé zubárně v ulici Československé armády. Pohotovost funguje ve všední dny od 16 do 22 hodin do 31. prosince.

 Ředitelka Oblastní nemocnice Jičín Dana Kracíková vysvětluje, že praktičtí lékaři uzavřou odpoledne své ordinace a pacienti pak nepřiměřeně zatěžují interní ambulanci v místní nemocnici. Proto tento krok.

Lékaři očekávají, že nemocnost u dětí by měla klesnout během vánočních prázdnin. Dětský a dorostový lékař Alexandr Rybníček z Hořic nám včera potvrdil, že do ordinace v těchto dnech přichází méně pacientů. Většinou s příznaky klasické chřipky bez komplikací. „Věřím, že po prázdninách se situace zklidní. Ale nikde není zaručeno, že až děti nastoupí znovu do škol a školek, může se nemocnost znovu navýšit.“

Dětská lékařka Irena Hošková ze Sobotky sloužila v neděli pohotovost v Jičíně a uvedla, že extrémní návštěvnost rozhodně nezaregistrovala. Děti přicházely většinou se záněty průdušek nebo příznaky angíny.