Ta jsou symbolem Českého dne proti rakovině a společně s nimi každý, kdo přispěl ke sbírce, obdržel informační leták o rakovině tlustého střeva a konečníku. U tohoto typu rakoviny je velmi vysoká pravděpodobnost na uzdravení. Statistiky uvádějí až sedmdesát pět procent, ovšem při včasném diagnostikování. Bohužel se často lidé bojí jít k lékaři, a tak nemůže být onemocnění včas rozpoznáno a léčeno, takže v mnoha případech už bývá pozdě.

V České republice ročně na rakovinu tlustého střeva a konečníku zemře čtyřikrát více lidí než na našich silnicích. Nejen proto je mottem Českého dne proti rakovině: „K lékaři raději třikrát zbytečně, než jednou pozdě.“ V našem regionu byla informační sbírka pořádána Centrem nezávislého života, a jelikož by sami členové neměli možnost oslovit tolik lidí, požádali o pomoc i dobrovolníky z řad studentů.

Pomoc neodmítli studenti Gymnázia v Jilemnici, Integrační školy v Semilech, Střední odborné školy v Lázních Bělohradě, Střední zdravotnické školy v Novém Bydžově, žáci základních škol v Kopidlně a Libáni ve spolupráci s městskou knihovnou a zubní ordinace paní Martínkové v Lomnici nad Popelkou.

Bohužel na seznamu z nejasných důvodů není žádná z jičínských škol, ačkoli jiných sbírek se účastní.Celkem bylo vybráno téměř sedmdesát tisíc korun, které budou použity na projekty Ligy proti rakovině, především na onkologické výzkumy. Nejvíce se vybralo v Jičíně, téměř čtrnáct tisíc korun, což je pěkné v porovnání s přibližně stejně velkými Semily, kde se vybralo o tři tisíce méně, a pozadu nezůstávají ani malá města jako například Kopidlno, kde částka přesáhla pět tisíc korun. Mgr. Věra Pourová za CNŽ