Proto se musel myslivec na své povolání několik let připravovat, následně sloužit zkoušku, aby se prověřilo, zda adept na myslivecké povolání je schopen tak náročné poslání myslivce plnit a dále rozvíjet.

V pozdějších letech se vzdělávání myslivců převedlo do lesnických škol, kde se náročnost a šíře studia značně rozšířily. Výchovu myslivců zajišťovali zkušení učitelé – myslivci, kteří na základě zkušeností došli koncem devatenáctého a začátkem dvacátého století k názoru, že pro přípravu dalších uchazečů je nezbytnou nutností mít k přípravě odbornou literaturu, učebnici. Jednou z prvních z nich byla publikace ing. Pavla Forsta s kolektivem, práce J. Žalmana a později J. Javůrka.

Vývoj myslivosti

Vývoj života i myslivosti jdou kupředu, znalosti dříve dostatečné nejsou dnes postačující, a proto bylo třeba připravit knihu o české myslivosti, navazující na dobré tradice vzdělávání myslivců a přátel přírody u nás, která přináší nové informace, bez nichž nelze zvěř chránit, chovat ani odborně lovit. Cílem nové publikace byla nejen příprava nově začínajících myslivců k prvním zkouškám o myslivosti, ale poskytnout uchazečům o vyšší zkoušky z myslivosti potřebné informace a rozšířit znalosti o naší zvěři i všem příznivcům přírody. Vznikla tak kniha MYSLIVOST, vydaná kolektivem autorů v roce 1966. Tato odborná publikace s vývojem naší společnosti, s rozvojem zemědělství, lesnictví a průmyslu doznala nových úprav v podobě dnes žijících odborníků, mezi které náleží prof. Josef Hromas, doc. ing. Miloslav Vach, CSc., doc. MUDr. J. Kovařík, CSc. a další.

Na základě vývoje a získaných zkušeností byla výuka mysliveckých adeptů upravena dalšími normami, mezi které náleží Zákon č. 449/2001 Sb. O myslivosti s poslední úpravou k 18. únoru 2003. Dále Stanovy Českomoravské myslivecké jednoty přijaté Sborem zástupců ČMMJ Praha z června 1997 se změnami v roce 2007.

Zcela poslední publikací k výuce adeptů myslivosti je obsáhlé PENZUM ZNALOSTÍ Z MYSLIVOSTI vydané kolektivem OMS Praha 3 pod vedením doc. ing. V. Hanzala, CSc. v květnu 2009. Vzdělávání myslivců tak pružně reaguje na změny, které nás ve všech oborech ovlivňují. Tato publikace v prvé řadě obsahuje soubor poznatků v jednotlivých předmětech výuky, která ke zkouškám o první lovecký lístek zahrnuje tyto odborné skupiny se svými předměty takto:

I. SKUPINA
- Dějiny lovectví a myslivosti a myslivecké spolkové činnosti
- Význam myslivosti, myslivecká kultura, myslivecká etika
- Osobnost myslivce, myslivecká mluva, myslivecké zvyky a tradice

II. SKUPINA
- Právní předpisy o myslivosti, o zbraních a střelivu, o ochraně přírody a krajiny,
Veterinární předpisy, předpis o ochraně zvířat proti týrání, právní předpisy Evropské Unie a mezinárodní úmluvy týkající se myslivosti
- Řízení myslivosti
- Plány mysliveckého hospodaření a myslivecká statistika

III. SKUPINA
- Myslivecká zoologie a biologie zvěře (znalost hlavních rozpoznávacích znaků zvěře a způsobu jejího života)

IV. SKUPINA
- Chov zvěře včetně umělého chovu zvěře a základní technologie
- Péče o zvěř včetně přikrmování zvěře, výstavby a údržby mysliveckých zařízení
- Ekologie a ochrana přírody, ochrana zvěře a zlepšování životního a přírodního prostředí zvěře, předcházení škodám působených zvěří, vztah k ostatním volně žijícím živočichům, etologie, její využití v myslivecké praxi a pohoda zvěře

V. SKUPINA
- Myslivecká kynologie se znalostí plemen a skupin loveckých psů, řádného chovu, výchovy a výcviku, vedení a použití loveckých psů
- Nemoci loveckých psů, příznaky nemocí a jejich léčení
- Nemoci zvěře, znalost nejdůležitějších nemocí zvěře, předcházení nemocím a jejich léčení

VI. SKUPINA
- Lovecké zbraně, střelivo, pomůcky a zařízení, pravidla jejich používání a bezpečnostní opatření
- Základy první pomoci při úrazech při provádění práva myslivosti

VII. SKUPINA
- Způsoby lovu zvěře včetně odchytu a lovecká pravidla
- Lovecké stopařství
- Ošetřování zvěřiny, úprava a hodnocení loveckých trofejí.

Z tohoto výčtu jednotlivých předmětů výuky pro zájmovou činnost na úseku myslivosti může vyplývat, že se jedná o náročnou přípravu ke složení prvních zkoušek o lovecký lístek. Této zkoušce však předchází více jak jednoroční příprava adeptů. Od doby vyplnění přihlášky k výše jmenované zkoušce je adept po předchozí dohodě zařazen k myslivecké praxi v některém z mysliveckých sdružení, zejména v rámci našeho okresu. Zde se účastní veškeré výše uvedené činnosti v jednotlivých skupinách pod vedením zkušených myslivců.

Získává tak přehled o výkonu myslivosti a zúročuje tak svoji teoretickou přípravu s praktickou stránkou myslivosti. Účastní se na výstavbě mysliveckých zařízení, zimním přikrmování zvěře a na přípravě pícnin a ostatních druhů plodin, nezbytných k přikrmování zvěře. K teoretické přípravě pořádá Okresní myslivecký spolek v Jičíně každoročně kurzy myslivosti v období měsíce února a března tak, že kurzy jsou pořádány vždy v sobotu a neděli po dobu sedmi víkendů.

Pro další rozvoj vzdělávání myslivců jsou uskutečňovány další dvě zkoušky. Jedná se o ZKOUŠKY PRO MYSLIVECKÉ HOSPODÁŘE a VYŠŠÍ ODBORNÉ MYSLIVECKÉ ZKOUŠKY. U těchto typů zkoušek je studium zaměřeno na detailnější poznávání myslivecké činnosti a předmětné zkoušky opravňují myslivce k vykonávání odborné myslivecké praxe ve funkci mysliveckého hospodáře, jmenovaného státní správou z oddělení životního prostředí.

Kurz od února

Kurz zahajujeme tradičně první sobotu v měsíci únoru, pro rok 2011 to bude 5. února a bude probíhat o víkendech do konce března. Po ukončení kurzu, výcviku ve střelbě a roční praxi se konají zkoušky z myslivosti, na jejichž základě mohou adepti požádat o vydání loveckého lístku a také zbrojního průkazu.

Přihlášku a bližší informace lze stáhnout na stránkách www.myslivost.cz/omsjicin
Informace zájemcům poskytneme také na telefonních číslech 493 531 654 nebo mobilním 774 295 101.
Kateřina Rychterová, jednatelka Okresního mysliveckého spolku Jičín