Kostky jsou prý hra stará jako lidstvo samo. Deník je připravil pro všechny kandidáty usilující v našem okrese o senátorská křesla.

Ve volebním obvodu číslo 37 obhajuje senátorský post Jiří Liška z ODS. Chceme však představit všechny osobnosti, které usilují o vstup do horní komory Parlamentu. Je jich celkem sedm.

Spolu se čtenáři jsme připravili 12 otázek, z nichž si kandidáti vylosují kostkami šestici dotazů. Sedmou otázku si pak mohou položit sami, aby čtenáře upozornili na to, co oni považují za důležité. V dnešním Deníku nabízíme odpovědi Jiřího Kuhna, kandidáta za KDU – ČSL.

Narozen: 4. 11. 1959
Nejvyšší vzdělání: matematicko – fyzikální fakulta UK
Současné zaměstnání: ředitel gymnázia Nymburk
Záliby: cyklistika, volejbal
Rodina: rozvedený, dcera a jedno vnouče
Strana: nezávislý kandidát za KDU–ČSL
Motto: „Není velký trpaslík, i když se na kopec postaví.“

1. Jaký je největší problém vašeho volebního okrsku, který byste rád pomohl vyřešit?
Myslím si, že na Jičínsku je velkým problémem dopravní obslužnost, zejména pro malé obce a lidi, kteří v nich žijí. S tím souvisí i budování důležité silnice mezi Libercem a Hradcem Králové. Dopravní obslužnost zmiňuji především proto, že dobře vnímám potřeby lidí žijících v malých obcích, dostupnost služeb pro ně je spojena s dopravou. Lidé, kteří jsou odkázáni na veřejnou hromadnou dopravu, mají v dané chvíli problém.

Na Nymbursku je potřeba hodně se věnovat Milovicku. To je oblast, která se poměrně dynamicky rozvíjí, je nutné udělat hodně pro to, aby se ze souměstí Milovice – Lysá nestalo jen sídliště, kde lidé přespávají a za prací jezdí jinam. Podpora Milovicím při budování sítě služeb – školy, školky, zdravotnictví, obchody atd. – je hodně důležitá.

4.Jste pro přímě volby prezidentů a starostů?
Přimou volbu starostů si dovedu představit velmi dobře, lidé v obcích kandidáty dobře znají a neprojde jim proto žádná líbivá politika a sliby. S přímou volbou prezidenta mám určitý problém. Dobře vzpomínám na dobu, kdy jediným z kandidátů do Senátu, kteří byli zvoleni v prvním kole, byl pan Vladimír Železný, a to v době, kdy čelil trestnímu stíhání. Jeho úspěch byl jednoznačně dán nadstandardním přístupem do médií. Nerad bych se dožil doby, kdy by prezidentem ČR byl například Arnold Schwarzenegger.

6. Koho vnímáte jako svého největšího volebního soupeře?
V prvním kole jsou soupeři všichni a nevidím mezi nimi zásadní rozdíl. Po prvním kole se ukáže, jak kdo z nás dokázal voliče přesvědčit, a ten hlavní soupeř se objeví až ve druhém kole.

8. Při řešení problémů jdete tvrdě za svým cílem hlava nehlava, nebo volíte diplomatickou cestu?
Poměrně dlouho mi trvá, než v zásadních věcech dospěju k závěru, dlouho o věcech přemýšlím, a ve chvíli, kdy si je dokážu vnitřně obhájit, jdu si za svým řešením. Při hledání cesty diskutuji se všemi, o kterých si myslím, že k problému mají co říci, a důkladně jejich argumenty zvažuji. Vyplývá to asi z mé práce. Jsem ve škole proto, abych nacházel spolu s ostatními ta nejlepší řešení, nejsem tam proto, abych prosazoval vlastní nápady.

9. Co je potřeba udělat proto, aby se na Jičínsku zlepšil počet pracovních příležitostí? Zatím se pouze propouští.
Je potřeba si uvědomit, že pracovní příležitosti vytváří konkrétní podniky, konkrétní lidé. Pokud chceme zlepšit situaci v oblasti pracovních příležitostí, je potřeba podpořit zejména konkrétní podniky a konkrétní zaměstnavatele. A tady bych si dovedl představit různé způsoby, jak se k tomu postavit. Od daňových úlev přes revizi nájemních smluv u drobných podnikatelů, kteří podnikají v pronajatých prostorách, větší spolupráci podnikatelů s pracovním úřadem, podporu spolupráce středních škol s potenciálními zaměstnavateli atd. Jednou z možností je i využití programů Evropské unie, které právě na podporu zaměstnanosti míří.

12. Kde a kdy podle Vás začala současná světová hospodářská krize, co je její příčinou a jak dlouho potrvá?
Podnikání musí být spojeno s morálkou; čím větší firma, čím důležitější post této firmy, tím větší důraz bych na morálku kladl. To, že se svět dostal do problémů, souvisí podle mého názoru s tím, že konkrétní lidé zapomněli na to řídit se základními morálními principy, které v podnikání musí platit. Jak dlouho krize potrvá, nedokážu odhadnout, bude to hodně záležet na tom, jak se budeme sami chovat, a na tom, jaké podmínky pro nás vytvoří vláda a parlament. Vzhledem k tomu, že jsme součástí Evropské unie, určitě velký vliv bude mít i chování ostatních států.

Vlastní: Jaké oblasti se chcete v Senátu věnovat?
Mojí parketou je školství. Výhodou z pohledu potenciálních voličů je to, že problémy školství vnímá skutečně každý. V současné době kromě toho, že 16. rokem řídím nymburské gymnázium, pracuji i jako předseda Asociace ředitelů gymnázií ČR. Díky tomu mám poměrně jasné představy o tom, jaké kroky by měl stát realizovat, aby se zvýšila kvalita všech typů škol. Oblast školství čekají v nejbližším období zásadní kroky a rád bych využil své zkušenosti k jejich ovlivňování.

Rozhovor s dalším kandidátem do Senátu přineseme zítra. Na vylosované dotazy bude odpovídat Otakar Ruml.