Pokud dokumenty, archiv a další věci byly v jezuitské koleji, pak tam byly nelegálně. Takové je stanovisko vedení města k obvinění Stanislava Pence, že neoprávněně zlikvidovali důležité materiály občanského sdružení Dokumentační středisko pro lidská práva, když vyklízeli kolej kvůli stavebně – historickému průzkumu v roce 2005. Je to uvedeno ve včerejší tiskové zprávě po středečním zasedání rady města Jičína.

„Rada nikdy neschválila vytvoření archivu v jezuitské koleji. Pan Penc se odvolává na to, že rada města v září roku 2001 neměla námitky proti jeho zájmu o prostory v jezuitské koleji pro nevýdělečnou organizaci za podmínky dodržení všech předpisů, tedy zejména sepsání nájemní smlouvy,“ vysvětlil starosta Martin Puš s tím, že k tomu nikdy nedošlo.

Podle radních byl také Stanislav Penc od roku 2002 několikrát písemně žádán, aby věci odstranil z městských prostor. Ten Deníku sdělil, že podá trestní oznámení, aby celou situaci prošetřila policie a on zjistil, kdo je za celou situaci zodpovědný.

„Považuji to za skandální, protože občanský zákoník jasně stanovuje řadu možností, jak dohodnout pronájem. Na to nemusí být nájemní smlouva,“ řekl Stanislav Penc s tím, že v televizní reportáži byly ukázány fotografie materiálů. Bez problémů mu byly předány klíče a mohl si věci do koleje nastěhovat a docházet sem bez dalších požadavků.

Výpis ze zápisu rady města z roku 2001:


Vyjádření města:

Archiv cenných dokumentů se v jezuitské koleji legálně nikdy nemohl nacházet

Je nutno zejména zdůraznit fakt, že Rada města Jičína nikdy neschválila vytvoření archivu v jezuitské koleji. Pan Penc se odvolává na to, že rada města v září r. 2001 neměla proti tomu námitek za podmínky dodržení všech předpisů – tedy zejména sepsání nájemní smlouvy. Jelikož k tomuto nikdy nedošlo, nemohl zde takový archiv být legálně vytvořen.

Navíc byl od r. 2002 pan Penc několikrát informován o skutečnosti, že, pokud prostory koleje skutečně využívá, pak i bez jakéhokoli platného právního podkladu o užívání objektu. To bylo učiněno znovu v dubnu r. 2004, kdy vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu vyzývala pana Pence k odklizení skladovaného materiálu, který tam dle jeho slov měl být uložen. S. Penc byl také upozorněn na nevhodnost takových prostor k tomuto účelu. Na několikerá jednání a opakované výzvy uklidit si své případné materiály nereagoval a na radu města se obrátil dopisem až 25. 2. 2010.

Vzhledem k plánovanému stavebně-historického průzkumu pro možné další projekty s kolejí byl proveden v r. 2005 úklid koleje. Tomu však předcházelo jednání na místě samém, kterého se zúčastnili: tajemník úřadu ing. Bareš, tehdejší místostarosta ing. Vitvar, ředitel Technických služeb Jičín ing. Strašík, velitel Městské policie Jičín p. Novotný, tehdejší předseda kulturní komise Dr. Koláčný a vedoucí odboru kultury a cest. ruchu M. Faruzelová. Na této schůzce byly určeny podmínky úklidu. Byla objevena 1 uzamčená místnost v přízemí, proto byl osloven její uživatel p. Veselý (zástupce OS Kolej v jednom kole), aby místnost odemknul a zpřístupnil. Byly určeny také věci, které se vyklízet neměly, např. vojenská mapa v l. patře, pódium a několik divadelních sedadel, které se zdály být ještě upotřebitelné pro případné akce v koleji. Žádné zabezpečené prostory odpovídající archivu dokumentů nalezeny nebyly. Ještě před úklidem byl neutěšený stav celého objektu zdokumentován fotografiemi.

Na začátku r. 2006 S. Penc navštívil odboru kultury a cest. ruchu, zde mu bylo opět vysvětleno, proč a jak došlo k úklidu prostor areálu, který bylo nutné zabezpečit proti další devastaci. Vybavení zmiňované panem Pencem bylo, dle sdělení ředitele Technických služeb Jičín, pravděpodobně odvezeno na skládku při úklidu jezuitské koleje v r. 2005 z důvodů jeho nerozpoznání od běžného nepořádku. S. Penc byl na nutnost vyklizení prostor předem upozorněn písemně dopisem ze dne 15. 4. 2004. Proč tuto záležitost pan Penc řeší několik let po nezbytném úklidu koleje, není zcela jasné. Rovněž není jasné, proč místo osobního jednání volí cestu přes sdělovací prostředky.

Vyjádření tehdejšího starosty Jiřího Lišky:

V té době jsem podporoval aktivity pana Pence a vím, že tenkrát připravil výstavu, ale technické věci, jež se týkaly uložení věcí do umístění koleje, si už nepamatuji. Měl mojí podporu a souhlasil jsem s tím, aby v koleji měl výstavu a podle znění zápisu s tím souhlasila i rada města. Další záležitosti ohledně stěhování postoupily k výkonným úředníkům.

Vlastislav Matucha, tehdejší místostarosta Jičína:

Se svého postu jsem se snažil docílit oživení jezuitské koleje, spolupracoval jsem s Jirkou Veselým i Stanislavem Pencem. Rozhodnutí o pronájmu proběhlo, ale další technické záležitosti zařizovaly příslušné osoby nebo technické služby.

Starosta Jičína Martin Puš

Pokud v roce 2001 neměla rada města proti pronájmu námitek, měl následovat záměr o pronájmu nemovitého majetku na veřejné desce a měla následovat další jednání, nic z toho neproběhlo.

Se mnou osobně pan Penc na téma archiv nebo podobně nikdy nemluvil, neozval se, osobně u mne nebyl. Navíc pravicová radnice nemá důvod likvidovat materiály tohoto typu a odmítám tvrzení, že někdo něco záměrně zničil.

Řekl bych, že celá záležitost je zbytečná. Kdyby pan Penc osobně přišel a požádal mne osobně o zápis z rady, dal bych mu do něj nahlédnout. V roce 2001 byly zápisy z rady neveřejným dokumentem.

Stanislav Penc

Několikrát jsem byl na radnici a chtěl navštívit starostu osobně, ale sekretářka starosty ho zapřela i ve chvíli, kdy jsem byl stoprocentně přesvědčen, že v kanceláři je. O zápis z rady v roce 2001 jsem tedy požádal ji, paní Fejfarovou a bylo mi sděleno, že dokument je neveřejný.

Korespondence Stanislava Pence:

________________________________________
From: m.jiran [mailto:jiran@jicinet.cz]
Sent: Thursday, February 25, 2010 9:30 AM
To: Stanislav Penc
Subject: Re: jezuitská kolej

Dobrý den p. Penc.
Děkuji za důvěru s kterou se na mne obracíte ve věci umístění vašich materiálů v prostorách Jezuitské koleje.
Abych mohl učinit další kroky pro Vámi požadované šetření, prosím o zaslání kopie dokumentu ( dohody, nebo smlouvy) na základě kterého byly tyto Vaše věci ve výše jmenovaných prostorách umístěny. Z Vaši žádosti, kterou jste mne oslovil, není zřejmé s kým jste dohodu o umístění věcí a výkonu činnosti v Jezuitské koleji uzavřel a za jakých podmínek, ani na jak dlouhou dobu..
Děkuji za Vaši informaci.
Hezký den.
M.Jiran

Dne 25.2.2010 8:11, Stanislav Penc napsal(a):
Členům Rady zastupitelstva města JičínVážení radní města Jičína,
obracím se na Vás jako statutární zástupce občanského sdružení Dokumentační středisko pro lidská práva. Vaši předchůdci nám svým usnesením umožnili přemístit archív, písemnosti, vybavení kanceláře do dvou místností vpravo na prvním nádvoří dodnes nevyužité Jezuitské koleji v Jičíně, které je majetkem města. Před tímto dobrým počinem jsme v prostorách koleje uspořádali velkou výpravnou výstavu o I.II. a III. odboji v Československu s přihlédnutím k Jičínsku. Součástí této aktivity bylo mimo týden trvajících přednášek pamětníků a koncertů v komunistickém režimu zakazovaných písničkářů spuštění internetových stránek http://odboj.jicinsko.cz a zdokumentování části novodobých dějin v okrese Jičín.
Důvodem mého dopisu je informace, že veškeré deponované věci z majetku Dokumentačního střediska pro lidská práva byly údajně zničeny při úklidu Jezuitské koleje pracovníky technických služeb města a odvezeny neznámo kam.
Žádám Vás, aby jste ze svého postavení radních města Jičín zjistili, kde se tyto věci nacházejí. Upozorňuji, že ve dvou uzamčených místnostech se nacházelo kancelářské vybavení (skříně, stoly, poličky, židle, křesla, pohovka) 5 kusů elektrických topení, celá kolekce výstavy o I.II. a III: odboji, která byla vystavena v prvním patře Jezuitské koleje. Dále veškeré dokumenty občanského sdružení, korespondence, účetnictví a především archiv, který obsahoval nenahraditelné materiály dokumentující vznik neonacizmu a rasismu v Čechách na začátku 90 let minulého století, policejní perzekuce a šikany. Velká část materiálů byla věnována Jičínu a komunistickým a policejním šikanám v období let 1945-89.
Dále Vás žádám, aby jste nám sdělili výsledek Vašeho pátrání, jaká v této věci bude vyvozena konkrétní zodpovědnost a co pro zachování dobrých vztahů a vážnosti vašeho úřadu učiníte.


Za Dokumentační středisko pro lidská práva
Stanislav Penc , Staré Hrady 53, 507 23 pošta Libáň


-----Original Message-----
From: Stanislav Penc [mailto:pencstanislav@seznam.cz]
Sent: Tuesday, March 09, 2010 10:55 AM
To: 'jiran@jicinet.cz'
Subject: RE: Dotaz


Dobry vecer,
i pres fakt, ze jsem uvedl, jak bezplatny pronajem mistností Dokumentacnimu stredisku pro lidska prava v Jezuitske koleji v Jicine vznikl, tedy: "Vaši předchůdci nám svým usnesením umožnili přemístit …"
chtel jsem reagovat na Vas dopis okamzite. Proste vyhledat zapis z rady v roce 2002, oznacit usneseni, ktereho se onen bezplatny pronajem tyka a zaslat Vám to. Ovsem zabranila mi v tom skutecnost, ze jsem nemohl nikde objevit zapisy rady zastupitelstva mesta Jičina. Na internetovych strankach mesta jsou uverejneny jen zapisy z tohoto volebniho obdobi. Proto jsem vyhledal na Mestskem urade sekretarku starosty Puse pani Faifrovou, ktera je zaroven zapisovatelkou a sekretarkou rady zastupitelstva mesta Jicina a pozadal jsem ji o moznost nahlednuti do zapisu rady z roku 2002. Bylo me receno, ze zapisy a usneseni ze zasedani rady jsou neverejna a proto mi je nemuze ukazat. Verim, ze budete mit jako zastupitel a radni vetsi stesti.
Co se tyka televizni reportaze i ja jsem s prekvapenim koukal na reakce starosty Puse a vedouci odboru kultury Fajrajzlove. V minulem tydnu vysel clanek v Jicinskem deniku, v kterem jsou citovani tajemnik mesta Bares a reditel technickych sluzeb Strasik. Citaty shora uvedenych ukazuji budto na vedomi zasah do vlastnickeho prava nebo na naprostou nekompetentnost zainteresovanych. Televizni reportaz prinesla fotografie pisemnosti, z kterych je jasne patrne, ze az na vysypanou cast papiru slo o materialy slozene v krabicich nebo sanonech, je videt i cast nabytku. Vzhledem k tomu a k faktu, ze mi az na Vas dopis nikdo z rady neodpovedel, sdelil jsem reporterovy Wainerovi, ze v pripade, ze i po zverejneni nasledujicich faktu se nikdo z rady zastupitelsva mesta Jicina, ktere jste clenem, neodpovi, jsem pripraven podat trestni oznameni. Verim, ze tak cinit nebudu muset a ze rada se postavi celem k memu puvodnimu dopisu, ktery pro jistotu prikladam.

Stanislav Penc
Statutarni zastupce obcankeho sdruzeni Dokumentacni stredisko pro lidska prava


-----Original Message-----
From: m.jiran [mailto:jiran@jicinet.cz]
Sent: Monday, March 08, 2010 8:53 PM
To: Stanislav Penc
Subject: Dotaz

Dobrý den p. Penc.
S překvapením jsem se dnes díval na reportáž v ČT o likvidaci vašich
údajných dokumentů.
Po Vašem oslovení radních s prosbou o přešetření tohoto případu, jsem
Vás žádal o předložení jakéhokoli dokladu o Vašem nájemním vztahu k
prostorám v Jezuitské koleji, kde jste podle Vás měl doklady uloženy a
do dnešního dne jsem se bohužel nedočkal. Můžete mě prosím odpovědět jak
si to mám vykládat.
Jde Vám jen o zviditelnění , nebo o skutečné vyšetření stavu jak ho
popisujete vy?
Děkuji za odpověď.
M.Jiran

-----Original Message-----
From: m.jiran [mailto:jiran@jicinet.cz]
Sent: Tuesday, March 09, 2010 10:36 AM
To: Stanislav Penc
Subject: Jednání rady

Dobrý den p. Penc.
Vzhledem k tomu, že je zítra na pořadu jednání rady města Jičína Váš
dopis, žádám Vás tímto o laskavé vyjádření k dopisu, který Vám byl
zaslán z odboru kultůry dne 15. 4. 2004 její vedocí p. Zatlouklovou.(
viz. příloha). Nepodařilo se mě vypátrat žádný další doklad, nebo
smlouvu o způsobu převzetí prostor v Jezuitské koleji pro vaše aktivity
v r. 2001, ani o způsobu využívání a délce období pro tyto Vaše
aktivity. Pokud nějakou takovou máte, prosím o zaslání kopie tohoto
dokladu. Protože mě není lhostejné, jakým způsobem se calá tato kuza
poblikuje, ani jak byla vyřešena, rád bych před zítřejším jednáním rady
znal Vaše stanovisko k této věci a měl dostatek informací z vaši strany.
Děkuji za Vaši odpověď.
M. Jiran
člen rady