Ano, čte doma maminka, tatínek. Mnoho dětí má už doma svou knihovničku. Dneska jsou knihy textilní, jsou knížky, kde si děti různými posuvníky samy vytvářejí obrázek. Ještě bez písmenek. To nevadí, všechno poví rodiče, nebo prarodiče. Ale mít na jednom roce svůj čtenářský průkaz, to je panečku něco. První průkaz v životě. Jistě, jsou všelijaké průkazy, třeba očkovací. Ale tenhle je dobrovolný. Že děti ještě neumí mluvit? Ale číst pohádku pomocí obrázků a slov rodičů, to už dovedou.

Když maminky přišly se svými dětmi nahoru, do dětského oddělení, vypustily je. Děti se nenudily. Hraček je tu spousta. I knížek v regálech. Maminky mezi tím vyplňovaly přihlášky, aby průkaz a dárek od knihovny svým dětem opravdu domů odnesly. Knihovnice Míša všechno vysvětlila, pozvala přítomné na mnohé knihovnické aktivity. Přednášky, různá tematická setkání. Knihovna je k dispozici po celý den. Pro rodiče na mateřské tedy i dopoledne. Děti si můžou přijít pohrát, maminky si popovídají. S malými si vyberou knížku, listují a přijde pohádka. Nedočtenou knížku půjčí si domů.

Dětem přišly říkat básničky žáci ze třetí třídy 2. ZŠ. Měli to pěkně připravené, i s rekvizitami, jako je petržel.

Míša připomněla, že každou první středu v měsíci od devíti hodin je setkání rodičů. To první, 4. března je věnováno velikonočnímu tvoření. A nezapomeňte se seznámit se Čtipískem Knihovnickým. To je figurka, kterou v knihovně objevíte. Má svou stránku. Jmenuje se Čtipískův webík a najdete ho na knihovna.jicin.cz. Tam jsou všechny knihovní akce dětského oddělení.

Žáci novopacké ZUŠ zaujali odbornou porotu soutěže Concerto Bohemia.
Flétnium novopacké ZUŠ zabodovalo

Bohumír Procházka