O tu usilovalo poté, co nesplnilo jednu z podmínek, když k 31. srpnu nestihlo předložit podepsanou smlouvu s vítězem výběrového řízení na demolici, termín kvůli zákonným lhůtám na odvolání překročilo o pět dnů.

„Minulý týden nás informoval ministr pro místní rozvoj, že nám vyhoví. Máme tedy jistotu, že o peníze nepřijdeme, pokud neporušíme v průběhu demolice podmínky dotace,” řekl starosta Martin Puš. Od toho se budou odvíjet i další kroky. Zástupci radnice se sejdou s představiteli společnosti Czech development, která vyhrála výběrové řízení na přestavbu území kasáren a s níž dva roky jednají o podmínkách získání bývalého vojenského areálu a podobě projektu.

Investor už dokonce zdvojnásobil cenovou nabídku. Město ho nyní chce informovat, že o dotaci na další etapy a infrastrukturu bude žádat také příští rok a pokračovat chce jinou cestou. „Tím nebude naplněna smlouva, která byla připravena a je těsně před podpisem,” říká starosta Martin Puš s tím, že po Czech development si vyžádají rozpočet vynaložených nákladů na neuskutečněný záměr v Jičíně a poté budou jednat o způsobu ukončení spolupráce.

„Bylo by gentlemanské, kdybychom se dohodli například na odkoupení studie, neboť by byla dobrým východiskem pro další architektonické zpracování celé lokality,” dodal starosta s tím, že developer zřejmě odhadl, že v Jičíně už svůj projekt neuskuteční.

„Nejdříve postup ale projednáme v rámci orgánů města, a s odsouhlaseným mandátem pak půjdeme na jednání a pokusíme se o korektní ukončení dlouhodobé vzájemné spolupráce,” dodal starosta. Městu by tato cesta měla přinést větší finanční profit a zhodnocení nejen díky získaným dotačním penězům, ale i při samotné realizaci přestavby a prodeji nemovitostí. Iva Prýmková